Co robić, gdy odkurzacz sam się wyłącza?

mężczyzna sprawdza odkurzacz

Odkurzacz stanowi niezastąpioną pomoc w dbaniu o porządek w naszych domach. Dostępne na rynku modele pozwalają nie tylko szybko pozbywać się drobnych zanieczyszczeń, ale oferują wiele dodatkowych funkcjonalności, dzięki którym możliwe jest dopasowanie urządzenia do swoich indywidualnych potrzeb. Co jednak w sytuacji, kiedy nasz odkurzacz samoczynnie się wyłącza? Sporządziliśmy listę najczęściej występujących usterek tego sprzętu oraz sprawdzone sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

Przepełniony worek w odkurzaczu

Jednym z powszechniejszych powodów samoczynnego wyłączania się naszego odkurzacza jest zapchany worek na zanieczyszczenia lub specjalny pojemnik w urządzeniach bezworkowych (w drugim przypadku znacznie łatwiej zapobiec przepełnieniu, ponieważ większość modeli jest wyposażona w przezroczystą przestrzeń na brud, co znacznie ułatwia jej kontrolowanie). O zaniedbanie tej kwestii bardzo łatwo – zwłaszcza jeżeli połączymy częste korzystanie ze sprzętu przy domowych porządkach oraz rzadkie sprawdzanie stanu zapełnienia worka. Choć z pozoru wydaje się to mało istotne, to w rzeczywistości może doprowadzić do przegrzania oraz przeciążenia silnika odkurzacza.

Z tego powodu zaleca się regularnie zerkać do wnętrza naszego urządzenia i weryfikować, w jakim stopniu jest zapełniony worek na zanieczyszczenia. Worki do odkurzaczy najpopularniejszych producentów są dostępne w naszej ofercie części zamiennych do urządzeń AGD.

Mocno zabrudzony filtr

Większość dostępnych dziś na rynku modeli odkurzaczy jest wyposażona w specjalne filtry, które zatrzymują nawet bardzo drobne zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu. Sprawny i czysty filtr hepa jest w stanie zablokować nawet wirusy, bakterie i grzyby, dzięki czemu odkurzacze z takim rozwiązaniem są szczególnie polecane dla alergików, osób starszych oraz tych, którzy cierpią na choroby układu oddechowego.

Trzeba jednak pamiętać, że poważnie zabrudzony filtr powietrza nie tylko nie będzie spełniał opisanych wyżej funkcji, ale może również doprowadzić do przegrzania silnika, co poskutkuje wyłączeniem się całego urządzenia. Pozbycie się tego problemu jest na szczęście bardzo proste – zużyty filtr wystarczy umyć (o ile posiadany przez nas model się do tego nadaje) lub wymienić na nowy.

Awaria jednostki napędowej

Powód wyłączania się odkurzacza może być o wiele poważniejszy – jedną z takich usterek jest właśnie poważne uszkodzenie silnika. W większości przypadków konieczna będzie niestety wymiana całej jednostki na nową, jednak zanim zdecydujemy się na taki krok, dobrym pomysłem jest dokładne sprawdzenie poszczególnych podzespołów silnika. Może się bowiem okazać, że źródłem problemu są tylko pojedyncze części, takie jak np. łożyska, szczotki, wirnik czy też komutator, a po ich zastąpieniu urządzenie wróci do pełnej sprawności.

Silnik odkurzacza jest jednak na tyle złożony, że nie zalecamy samodzielnego majsterkowania i podejmowania prób naprawy jednostki na własną rękę osobom, które nie znają się na jego budowie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie przekazanie uszkodzonego sprzętu do wyspecjalizowanego punktu serwisowego.

Awaria modułu elektronicznego

Wiele dostępnych dziś na rynku modeli odkurzaczy wykorzystuje w swojej konstrukcji elektroniczny moduł sterujący, który zarządza mocą ssącą generowaną przez silnik. Jeżeli dojdzie do awarii tego elementu, to może ona prowadzić zarówno do całkowitego unieruchomienia silnika (nasze urządzenie nie będzie się chciało włączyć) lub jego samoczynnego wyłączania po chwili pracy. Na szczęście w większości przypadków wystarczy wymienić uszkodzony podzespół, aby odkurzacz mógł nam dalej służyć.

Niestety, ale czasem zakup samego modułu elektronicznego nie jest możliwy, ponieważ producenci dostarczają go jedynie w formie zestawu wraz z całym silnikiem, aby zapewnić całkowitą zgodność obu elementów.

Uszkodzenie przewodu zasilającego

Jeżeli w naszym odkurzaczu dojdzie do uszkodzenia kabla zasilającego, to urządzenie w ogóle nie będzie chciało się uruchomić lub po chwili pracy samo się wyłączy. Przewody stosowane w domowych odkurzaczach są z reguły bardzo wytrzymałe, ale nie oznacza to wcale, że nie są podatne na naderwania, przytrzaśnięcia czy też ułamania. Jeżeli zauważymy, że kabel w naszym urządzeniu jest w złym stanie technicznym, przez co nie dostarcza odpowiedniej ilości prądu, to jedynym sposobem poradzenia sobie z tym problemem będzie wymiana całego przewodu na nowy.

Nie polecamy podejmowania prób samodzielnej naprawy, np. poprzez usztywnianie kabla taśmą izolacyjną, ponieważ takie działania mogą być potencjalnie niebezpieczne dla sprzętu, jak i samego użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne sprawdzenie typu wtyczki zasilacza oraz długości dotychczasowego przewodu i dokonanie zakupu nowego kabla o takich samych parametrach.

Zatkanie mechaniczne rury lub węża

Za przegrzewaniem (a więc i nagłym wyłączaniem się urządzenia) może stać tak prozaiczna przyczyna, jak obiekt blokujący swobodny przepływ powietrza w odkurzaczu. Aby sprawdzić, czy to właśnie zatkanie jest źródłem problemu, należy zdemontować rurę, wąż, ssawkę oraz szczotkę i sprawdzić, czy wewnątrz tych elementów nie znajdują się zaklinowane przedmioty. Jeśli w trakcie oględzin zlokalizujemy jakieś ciała obce, to wystarczy je usunąć, aby praca naszego odkurzacza wróciła do normy.

foot man - Co robić, gdy odkurzacz sam się wyłącza?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz