Co robić, gdy palnik gazowy w kuchence nie trzyma płomienia?

kuchnia gazowa

Kuchenki gazowe stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni – duża popularność to zasługa ich wydajności oraz niższej ceny w porównaniu z płytami indukcyjnymi. Urządzenie jest jednak podatne na różnego rodzaju awarie. Jedną z nich jest problem z palnikiem. W niniejszym wpisie odpowiemy na pytanie, dlaczego kuchenka nie trzyma płomienia oraz w jaki sposób można temu zaradzić.

Uszkodzona termopara

Wszystkie kuchenki elektryczno-gazowe są wyposażone w termoparę, zwaną też termoelementem lub termoogniwem. Jest to bardzo ważna część, która pełni funkcję czujnika temperatury i umożliwia sterowanie dopływem gazu do urządzenia. W dużym uproszczeniu termopara jest w stanie wykryć ogień i dostarcza do niego gaz, pozwalając na przygotowywanie posiłków. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie ryzyka poparzenia lub wybuchu do absolutnego minimum.

W przypadku uszkodzenia termopary, dopływ gazu jest odcięty, przez co palnik samoistnie gaśnie. Aby sprawdzić, czy właśnie to jest przyczyną problemu z naszą kuchenką, można wymontować ten element z innego palnika i przełożyć go do tego, który nie działa. Jeżeli przypuszczenia okażą się słuszne i termoogniwo jest winowajcą, to jedynym rozwiązaniem będzie jego wymiana na nowy. Termopary są dostępne w naszej ofercie części zamiennych do kuchenek.

Uszkodzone pokrętło kuchenki

Równie częstą przyczyną gaśnięcia płomienia w kuchenkach gazowych są uszkodzone pokrętła, a konkretniej znajdujące się za nimi blokady zaciskowe. W przypadku ich zbyt dużego wysunięcia do przodu wysuw mechanizmu sprężynującego nie może działać prawidłowo, ponieważ jest zbyt mały. Jak to zaobserwować? Wystarczy spróbować odpalić palnik – jeżeli w czasie trzymania pokrętła przy kuchence płomień pali się prawidłowo, a w momencie zabrania ręki, momentalnie gaśnie, to problemem jest właśnie blokada.

Na szczęście usunięcie tej drobnej usterki jest bardzo proste i można zająć się tym samodzielnie. W tym celu należy przesunąć blokadę zaciskową do tyłu – dzięki temu zwiększymy zakres wysuwu całego mechanizmu. Jeżeli zaproponowana przez nas metoda nie zadziała, to konieczna będzie wymiana uszkodzonego pokrętła na nowe.

Słabe ciśnienie gazu

Nietrzymanie płomienia przez palnik kuchenki gazowej może być też spowodowane słabym ciśnieniem gazu w domowej instalacji. Jeżeli w naszym domu nie ma instalacji gazowej, a kuchenka jest podłączona do butli, to właśnie ona może stanowić źródło problemu. Najczęściej chodzi o słabo odkręcony zawór, niesprawny reduktor ciśnienia gazu, niski stan paliwa lub po prostu jego całkowity brak. Jeżeli sprawdził się ostatni scenariusz, to należy kupić nową butlę z gazem.

Czystość to podstawa

Za problemy z gaśnięciem lub nieregularnym płomieniem może być odpowiedzialna nie tylko awaria poszczególnych podzespołów, ale również zaniedbania ze strony użytkownika. Kuchenka gazowa powinna być regularnie czyszczona, ponieważ w czasie pracy osadza się na niej tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia z przygotowywanych potraw. W efekcie może dojść do poważnego zabrudzenia palników, co w skrajnych przypadkach uniemożliwi dopływ gazu. Warto więc od czasu do czasu dokładnie wyczyścić pokrywki palników oraz dysze – do tego celu najlepiej wykorzystać czyścik lub miedziany drucik.

Nie wolno lekceważyć żadnych usterek

Nawet niegroźnie wyglądająca awaria kuchenki gazowej może w znaczący sposób utrudniać komfortowe użytkowanie urządzenia, a także być potencjalnie niebezpieczna. Właśnie z tego powodu nie należy zwlekać z podjęciem odpowiednich działań, czyli próby samodzielnego zdiagnozowania problemu lub zwrócenia się po pomoc bezpośrednio do specjalisty zajmującego się serwisowaniem urządzeń AGD. Szybkie przeprowadzenie naprawy pozwoli też uniknąć powstania poważniejszych usterek w przyszłości.

foot man - Co robić, gdy palnik gazowy w kuchence nie trzyma płomienia?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz