Co robić, gdy palnik w kuchence gazowej nie działa?

sprawdzanie palników kuchenki

Niesprawny palnik w kuchence gazowej potrafi być przyczyną wielu frustracji – zwłaszcza, jeśli zepsuł się ten, z którego najbardziej lubimy korzystać. Jest to jedna z powszechniej występujących usterek w tego typu urządzeniach i może wynikać z różnych przyczyn. W niniejszym wpisie przyjrzeliśmy się najpowszechniejszym źródłom problemu z niedziałającym palnikiem oraz przedstawiliśmy sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

Zepsucie iskrownika

Iskrownik jest odpowiedzialny za przekazywanie iskry, która zapala napływający do palnika gaz. Jak sprawdzić, czy doszło właśnie do uszkodzenia tego elementu? Dość jasnym sygnałem jest brak charakterystycznego „pykania”, które jest słyszalne w czasie odkręcania dopływu gazu. Dla stuprocentowej pewności, najlepiej podmienić potencjalnie zepsuty iskrownik na inny, pochodzący z sąsiadującego palnika (można to zrobić bez żadnych obaw, ponieważ te podzespoły są niemal identyczne, różnią się tylko swoją długością).

O przypadkowe uszkodzenie tej części nie jest wcale trudno – wystarczy zbyt intensywne mycie ostrą gąbką czy też używanie nieodpowiednich środków czyszczących. Jeżeli uda nam się ustalić, że to właśnie iskrownik odpowiada za problem z odpaleniem palnika, to jedynym sposobem naprawy będzie wymiana niesprawnego elementu na nowy. Ten, jak i inne podzespoły, są dostępne w naszej ofercie części zamiennych do kuchenek.

Poważne zabrudzenie iskrownika

Często zdarza się, że iskrownik wcale nie jest zepsuty, a jedynie poważnie zabrudzony. Do zanieczyszczenia, które może potencjalnie wpłynąć na prawidłowe działanie podzespołu, nie potrzeba bowiem bardzo intensywnego korzystania z kuchenki gazowej – spore ilości brudu mogą osadzać się w czasie normalnej eksploatacji. Mocne zabrudzenie, np. tłuszczem z potraw, uniemożliwi po prostu przekazanie iskry.

Zanim zdecydujemy się więc na wymianę iskrownika, to warto do dokładnie wyczyścić – oczywiście z wykorzystaniem odpowiednich detergentów. Przy okazji porządków można również pozbyć się zanieczyszczeń z samej nakładki palnika.

Uszkodzenie generatora iskrownika

Zadaniem generatora iskrownika, jak wskazuje zresztą sama jego nazwa, jest wytwarzanie iskry, która podpala następnie gaz w naszej kuchence. Gdzie szukać tego elementu? W większości urządzeń jest zlokalizowany w ich tylnej części, do której dostęp możemy uzyskać po zdemontowaniu płyty gazowej.

Jeżeli dojdzie do całkowitego zepsucia się generatora, to wszystkie palniki odmówią nam posłuszeństwa. Podzespół może zostać jednak uszkodzony tylko częściowo, co przełoży się na zaburzenia w pracy wyłącznie części, np. połowy, palników. Awaria wiąże się niestety z koniecznością wymiany części na nową wersję.

Uszkodzenie termopary kuchenki

Termopara stanowi element, który znajduje się w palniku gazowym i spełnia rolę czujnika temperatury – jego zadaniem jest wykrycie płomienia. W przypadku, gdy termopara nie wykryje obecności ognia, to zautomatyzowany system odcina dopływ gazu, aby nie doszło do jego wycieku, a tym samym potencjalnego wybuchu czy też zatrucia użytkowników.

Jeżeli termopara zostanie uszkodzona, to nie będzie w stanie wykryć płomienia i za każdym razem zainicjuje uruchamianie się układu zabezpieczającego. Aby pozbyć się tego uciążliwego problemu, konieczna jest wymiana niesprawnej termopary na nową.

Zabrudzenie dyszy gazu

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasza kuchenka gazowa działała sprawnie i jak najdłużej służyła nam w bezawaryjny sposób, to warto zadbać o jej dokładne i regularne czyszczenie. Jednym z elementów, który potrzebuje szczególnej uwagi w tym zakresie, są dysze, czyli miejsca wylotu gazu. Zanieczyszczenie tych stosunkowo drobnych części, np. resztkami jedzenia czy też tłuszczem, to najprostszy sposób, aby do korpusu palnika dostawało się zbyt mało gazu, co doprowadzi z kolei do problemów z jego zapaleniem.

Czasem samo utrzymanie czystości nie wystarczy, ponieważ dysze mogą ulec uszkodzeniu. W takim wypadku należy je wymienić na nowe.

foot man - Co robić, gdy palnik w kuchence gazowej nie działa?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz