Co robić, gdy piekarnik się nie włącza?

naprawa piekarnika

Piekarnik stanowi jedno z podstawowych urządzeń wykorzystywanych w kuchni. Niestety, sprzęt jest podatny na różnego rodzaju awarie, które całkowicie uniemożliwiają przygotowanie ulubionych potraw. Jedna z częściej spotykanych usterek dotyczy sytuacji, kiedy piekarnik w ogóle nie chce się włączyć. W niniejszym wpisie tłumaczymy, co odpowiada za taki stan rzeczy i jak możesz poradzić sobie z tym problemem.

Najpierw sprawdź kabel zasilający

W niektórych przypadkach piekarnik odmawia posłuszeństwa nie z powodu awarii poszczególnych podzespołów, tylko uszkodzenia kabla zasilającego. Zanim zaczniesz więc szukać źródła problemu wewnątrz samego urządzenia, to warto, abyś uprzednio dokonał inspekcji przewodu – istnieje bowiem szansa, że został on przygnieciony, przykładowo przez lodówkę czy szafkę kuchenną. W takim przypadku przesuwanie piekarnika jest w stanie rozwarstwić kabel, co z kolei może doprowadzić do powstania spięcia. Jeżeli przewód faktycznie został uszkodzony, to konieczna będzie jego wymiana.

Uszkodzone styki na przekaźniku zegara

Zegar służący do ustawiania czasu pieczenia stanowi podstawowe wyposażenie większości dostępnych na rynku piekarników. W przypadku awarii tego elementu, a dokładniej przepalenia styków na przekaźniku lub spalenia kondensatora, uruchomienie piekarnika nie będzie niestety możliwe. Dzieje się tak, ponieważ timer nie może odmierzyć czasu, przez co nie daje sygnału do włączenia sprzętu.

Podobny problem dotyczy również nowszych modułów sterujących zintegrowanych z panelami dotykowymi. W wyniku zatarcia diod lub ich znacznego zanieczyszczenia przyciski po prostu nie reagują, co w praktyce daje taki sam efekt – piekarnik nie chce się włączyć. Zarówno w przypadku klasycznego zegara, jak i jego nowocześniejszej wersji rozwiązanie jest jedno – konieczna będzie wymiana całego elementu. Takie zadanie jest dość skomplikowane, dlatego najbezpieczniej jest powierzyć je doświadczonym fachowcom.

Zepsuty przełącznik funkcji

Przełącznik funkcji piekarnika, zwany również selektorem, to specjalne pokrętło, które rozdziela sygnał pomiędzy poszczególnymi elementami piekarnika, umożliwiając tym samym wybór konkretnych trybów pracy urządzenia, np. termoobieg czy grill. Awaria tego elementu sprawia, że piekarnik się nie uruchomi. Za niesprawność selektora najczęściej odpowiada przepalenie się styków lub poluzowanie się konektorów, które łączą przełącznik z poszczególnymi funkcjami. W obu przypadkach dochodzi do powstania przerwy w obwodzie.

Zepsuty przełącznik funkcji wymaga oczywiście zastąpienia nowym podzespołem. Jeżeli lubisz majsterkować, to możesz podjąć się próby samodzielnej wymiany selektora – bez problemu znajdziesz potrzebny Ci element w naszej ofercie części zamiennych do urządzeń AGD. Pamiętaj tylko o tym, aby przed wymontowaniem tej części zrobić zdjęcia lub odpowiednio opisać wszystkie przewody – w przeciwnym razie będziesz miał spory problem, aby później dobrze dopasować poszczególne kabelki. Schematy podłączenia piekarników nie są zbyt łatwe do znalezienia w internecie – dostęp do takiej dokumentacji mają bowiem wyłącznie serwisanci i producenci urządzeń AGD.

Awaria termostatu krańcowego

Termostat główny jest podzespołem, który odpowiada za monitorowanie temperatury wewnątrz piekarnika. Jeżeli dojdzie do awarii tego elementu, to urządzenie nie będzie działało prawidłowo, doprowadzając do problemów z przypalaniem lub niedopiekaniem potraw. Co jednak w przypadku, kiedy piekarnik w ogóle nie chce się uruchomić? Za taki stan rzeczy może odpowiadać tzw. termostat krańcowy, czyli specjalne zabezpieczenie podstawowego termostatu.

Trwałe uszkodzenie termostatu krańcowego jest dość rzadko spotykanym zjawiskiem – aby doszło do awarii tego podzespołu, piekarnik musiałby przekroczyć temperaturę 300-350°C, z której zazwyczaj się nie korzysta.

foot man - Co robić, gdy piekarnik się nie włącza?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz