Co robić, gdy pralka głośno pracuje?

naprawa pralki

Głośna praca pralki może wynikać zarówno z zepsucia różnych podzespołów, jak też niewłaściwego użytkowania urządzenia przez domowników. Niezależnie od źródła problemu, nieprzyjemny hałas z pewnością nie jest czymś, co chciałbyś słyszeć w swoim domowym zaciszu. Z tego powodu przygotowaliśmy wpis, w którym zebraliśmy najpowszechniejsze przyczyny zbyt głośnego działania pralki.

Uszkodzone lub zużyte łożysko

Twoja pralka wydaje w czasie pracy odgłosy przypominające dudnienie i tłuczenie? W takim razie istnieje spore prawdopodobieństwo, że winowajcą takiego stanu rzeczy jest wyeksploatowane łożysko. Do stopniowego zużywania tego elementu doprowadza nieszczelność gumowej uszczelki na osi bębna – w efekcie dochodzi do przenikania wody, która sprawia, że łożysko zaczyna rdzewieć. Dobra kondycja tej części jest niezwykle istotna, ponieważ to właśnie od niej uzależniony jest płynny obrót bębna pralki.

Nie zalecamy ignorowania sygnałów wysyłanych przez urządzenie – jeżeli w porę nie zdecydujesz się na wymianę łożyska, to nadpsuty element doprowadzi nie tylko do stopniowego uszkadzania pozostałych podzespołów, ale także skrócenia żywotności całej pralki. Niestety, wymiana łożyska jest dość skomplikowanym procesem, ponieważ wymaga uprzedniego zdemontowania większości części sprzętu. Z tego powodu koszt naprawy urządzenia w serwisie wynosi nawet kilkaset złotych.

Oczywiście możesz podjąć się samodzielnego zastąpienia zużytego elementu na nowy – w naszej ofercie części zamiennych do pralek znajdziesz szeroki wybór łożysk do wielu najpopularniejszych marek dużego AGD. Pamiętaj tylko, że majsterkowanie na własną rękę wiąże się z ryzykiem jeszcze rozleglejszego uszkodzenia sprzętu. Jeżeli nie czujesz się więc na siłach, to lepiej powierz naprawę specjalistom.

Wygięte koło pasowe lub zerwany pasek napędowy

Za zbyt głośną pracą urządzenia może stać również uszkodzone koło pasowe. Ten element odpowiada za przeniesienie obrotów silnika napędowego na obroty bębna. Ze względu na spore obciążenia, jakie występują w czasie pracy pralki, koło jest dość podatne na różnego rodzaju awarie – z biegiem czasu może dojść do jego wygięcia, poluzowania lub nawet pęknięcia. Aby określić stan koła pasowego, wystarczy je zdemontować oraz poddać ocenie wizualnej. Wszystkie widoczne gołym okiem nieprawidłowości będą dla Ciebie znakiem, że część powinna zostać wymieniona na nową.

Nieodłącznym elementem koła pasowego jest pasek napędowy – on również ulega stopniowemu zużyciu, które przekłada się na głośniejsze działanie pralki. Nadmierna eksploatacja sprawia, że pasek parcieje i pojawiają się w nim drobne uszkodzenia, które z czasem mogą nawet doprowadzić do całkowitego przerwania. Jeżeli w porę nie zamienisz elementu na nowy, to istnieje spora szansa, że dojdzie do unieruchomienia pralki. Na szczęście wymiana paska klinowego jest stosunkowo prosta i tania.

Pralka jest w pełni sprawna, ale dalej hałasuje?

Jeżeli pralka jest w nienagannym stanie technicznym, a mimo to nadal generuje uciążliwy hałas w czasie pracy, to najprawdopodobniej odpowiada za to złe ustawienie urządzenia. Sprawdź, czy sprzęt nie znajduje się zbyt blisko ściany – podczas wirowania pralka porusza się na tyle intensywnie, że może się dość głośno obijać o kafelki. Zaopatrz się też w poziomicę i upewnij się, czy urządzenie zostało odpowiednio wypoziomowane. Jeżeli pralka nie trzyma poziomu, to wyreguluj jej pozycję przekręcając śruby umieszczone w nóżkach.

Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w proste podkładki antywibracyjne wykonane z miękkiego tworzywa sztucznego – znajdziesz je bez problemu w większości sklepów budowlanych. Drobne nakładki zamocowane bezpośrednio pod nóżkami pralki skutecznie ograniczają przenoszenie wibracji z urządzenia na podłogę, minimalizując tym samym hałas, jaki powstaje w czasie pracy urządzenia. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup maty antywibracyjnej, którą wsuwa się pod pralkę. Podobne materiały są bardzo tanie i nie sprawią Ci żadnego problemu przy samodzielnym montażu.

foot man - Co robić, gdy pralka głośno pracuje?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz