Dlaczego lodówka hałasuje i jak ją uciszyć?

lodówka

Nawet najbardziej zaawansowane modele lodówek emitują hałas, jednak jego natężenie jest na tyle niskie, że nie powinno przeszkadzać – zarówno w dzień, jak i w nocy. Problem pojawia się, gdy urządzenie pracuje tak głośno, że uniemożliwia sen czy wypoczynek we własnym domu. Jest to najczęściej wynik drobnych niedopatrzeń ze strony użytkowników, jednak zdarza się, że stanowi też następstwo poważnych usterek. W niniejszym wpisie odpowiemy na pytanie, dlaczego lodówka hałasuje i w jaki sposób ją uciszyć.

Przeładowana lodówka

Przeładowanie lodówki jest prawdopodobnie najpowszechniejszym powodem głośnej pracy tego urządzenia. Wystarczy, że do przestrzeni chłodniczej schowamy większe zakupy lub wykorzystamy ją do przechowania dużych ilości potraw, zwłaszcza jeżeli wcześniej ich odpowiednio nie ostudzimy. Przez takie działania sprzęt będzie musiał pracować intensywniej, co przełoży się na jego przeciążenie i emisję większej liczby decybeli niż zazwyczaj.

Taki sam efekt przyniesie zaniedbanie zamrażalnika. Jeżeli nie będziemy regularnie usuwać gromadzącego się tam szronu, to z czasem zmieni się on w zajmujące coraz większą przestrzeń złogi lodu. Aby pozbyć się tego problemu, wystarczy rozmrozić urządzenie i dokładnie je oczyścić. Innym rozwiązaniem jest zakup chłodziarki wyposażonej w system No Frost, który sam zapobiega osadzaniu się szronu.

Właściwe ustawienie lodówki

Chociaż kwestia umiejscowienia lodówki w przestrzeni kuchennej wydaje się błahostką, to w rzeczywistości ma duży wpływ na prawidłowe działanie urządzenia. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim chłodziarka musi stać na stabilnym podłożu, najlepiej pochylona do tyłu o ok. 5°. Większość modeli jest wyposażone w regulowane nóżki, jednak jeżeli sprzęt nie ma mechanizmu regulacyjnego, to można wykorzystać np. kawałek drewna czy złożony papier.

Nie mniej ważny jest odpowiedni odstęp lodówki od ścian, innych urządzeń domowych (np. piekarnika) oraz źródeł ciepła, przede wszystkim kaloryfera i rur ciepłowniczych. Zachowanie optymalnej odległości (zwłaszcza w przypadku tylnej ścianki lodówki) pomoże zapobiec przegrzewaniu chłodziarki. Warto zwrócić też uwagę, aby sprzęt nie znajdował się w mocno nasłonecznionym miejscu.

Głośna lodówka – najczęstsze awarie

Głośna praca lodówki nie musi wynikać jedynie z zaniedbań lub niewłaściwego użytkowania. Zdarza się, że za zwiększoną emisję hałasu odpowiada uszkodzenie lub zużycie któregoś z podzespołów. W takim przypadku konieczna będzie ich wymiana – w tym celu można skorzystać z naszej szerokiej oferty części zamiennych do lodówek. Z doświadczenia wiemy, że za nieprzyjemnymi odgłosami może stać:

  • uszkodzony wentylator: jeżeli przy otwartych drzwiach lodówka pracuje głośniej, to może być to sprawka zepsutego wentylatora. Czasem część jest po prostu obluzowana i wystarczy ją dokręcić, jednak zdarza się, że dochodzi również do jej zablokowania lub uszkodzenia. Ostatnie dwa przypadki nie obędą się bez pomocy serwisanta,
  • zużyta lub zepsuta sprężarka: ten problem dotyka głównie starszych lodówek, ponieważ sprężarka z biegiem lat traci swoją żywotność. W efekcie jej praca staje się coraz głośniejsza i wywołuje drżenie lodówki. Jeżeli podzespół jest w tak złym stanie, to jedyną opcją będzie jego wymiana,
  • uszkodzona uszczelka: nieszczelność drzwi lodówki sprawia, że do komory chłodzącej dostaje się ciepłe powietrze, a sprężarka musi pracować intensywniej, aby ustabilizować temperaturę panującą wewnątrz urządzenia. Właśnie z tego powodu należy regularnie kontrolować stan uszczelek, dbać o ich czystość, a w razie zaobserwowania poważniejszych uszkodzeń wymienić na nowe.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na poziom emisji hałasu

Jeżeli zależy nam na tym, aby lodówka pracowała cicho, to warto przed zakupem dokładnie sprawdzić jej specyfikację techniczną, a konkretniej poziom emitowanego przez nią dźwięku. Znalezienie takiej informacji nie jest niczym trudnym – wszyscy producenci są zobowiązani, aby umieścić ją w karcie produktowej. Obecnie standardem „cichych lodówek” są urządzenia działające w przedziale od około 30 do 40 dB. Taką wartością charakteryzuje się np. szept.

Nic nie pomaga? To może być wada fabryczna

Wnętrze zamrażalnika jest oczyszczone? Lodówka stoi we właściwym miejscu i pod odpowiednim kątem? Zakupiony model zgodnie z zapewnieniami producenta powinien pracować o wiele ciszej? W takim razie przyczyną wysokiej emisji hałasu jest najprawdopodobniej wada fabryczna. Najrozsądniej zwrócić się o pomoc do serwisanta – wówczas okaże się, czy wystarczy przeprowadzić drobną naprawę, czy konieczna będzie też wymiana całego urządzenia.

foot man - Dlaczego lodówka hałasuje i jak ją uciszyć?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz