Jak dbać o klimatyzację w domu?

klimatyzacja

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasza domowa klimatyzacja działała bez najmniejszego zarzutu i zapewniała nam komfort w czasie największych upałów, to konieczne jest właściwe zadbanie o stan instalacji. Dotyczy to zarówno regularnych porządków przeprowadzanych na własną rękę, jak też korzystania z usług oferowanych przez wyspecjalizowane ekipy serwisujące. Połączenie tych działań sprawi, że system klimatyzacyjny będzie mógł nam służyć bezawaryjnie przez długie lata.

Dlaczego dbanie o czystość klimatyzacji jest tak ważne?

Niezależnie od modelu, sposób działania systemu klimatyzacyjnego jest dokładnie taki sam – urządzenie pobiera najpierw powietrze z zewnątrz budynku, następnie je schładza i wtłacza do wnętrza naszego domostwa. Zanim chłodny podmuch dostanie się jednak do poszczególnych pomieszczeń, to najpierw pokonuje system filtracji. Jego zadaniem jest usuwanie kurzu, owadów oraz wszelkich innych zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się do domu wraz z powietrzem.

Podstawowym rozwiązaniem w tym zakresie są filtry mechaniczne siatkowe, które skutecznie usuwają z powietrza kurz oraz pył. Jako uzupełnienie często wykorzystuje się tzw. filtry oczyszczające – ich zadaniem jest neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów (np. dymu papierosowego), ale również zatrzymywanie tych zanieczyszczeń, z którymi nie poradziła sobie pierwsza bariera filtrująca. Jeżeli w domu przebywają alergicy, to możemy zdecydować się na jeszcze skuteczniejszy filtr HEPA (zatrzymujący m.in. alergeny) lub też filtr combo (ze względu na konstrukcję potrafi wyłapać ciała obce o różnej frakcji). Osobną grupę stanowią filtry antybakteryjne, które neutralizują groźne bakterie z pomocą np. wyciągów z roślin, utleniania czy też działania jonów.

Bez względu na klasę czy też wydajność, na filtrach stopniowo osadzają się blokowane przez nie nieczystości. W efekcie spada wydajność całego systemu klimatyzacyjnego, a my możemy zaobserwować większe niż zazwyczaj zużycie energii elektrycznej. Jeżeli nie zadbamy o czystość urządzenia, to może ono nie być w stanie osiągać pożądanej temperatury powietrza. Na tym konsekwencje zaniedbań się jednak wcale nie kończą. Nie można bowiem zapomnieć, że gromadzące się na filtrach zanieczyszczenia to istny raj dla wszelkiego rodzaju groźnych drobnoustrojów, które wraz ze schłodzonym powietrzem dostają się do pomieszczeń. Niektórzy „mieszkańcy” systemu klimatyzacyjnego mogą być szczególnie niebezpieczni dla dzieci i osób starszych, ale też alergików czy astmatyków.

Zrób to sam, czyli samodzielne porządki

Właściciele klimatyzacji powinni regularnie czyścić urządzenie, a konkretniej jego filtry – przyniesie to niewątpliwe korzyści zarówno dla domowego budżetu, jak też stanu zdrowia oraz komfortu samych domowników. Przeprowadzanie podstawowych prac porządkowych nie jest wcale skomplikowane – wloty i wyloty powietrza powinniśmy czyścić z pomocą zwykłej ściereczki lub miękkiej gąbki, najlepiej zwilżonej ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub innego delikatnego detergentu. Dla dobra urządzenia nie wolno korzystać z twardych szczotek, druciaków, ani żadnych żrących środków chemicznych.

Sposób mycia filtrów jest ściśle uzależniony od ich typu – warto sprawdzić więc dokładnie wskazania producenta i ich przestrzegać. Jak często powinniśmy jednak czyścić ten element klimatyzacji? Niektóre urządzenia posiadają specjalne czujniki, które wykrywają zbyt duży stopień zabrudzenia filtrów i informują o tym fakcie użytkowników. Przyjmuje się jednak, że najlepiej przeprowadzać czyszczenie filtrów co dwa tygodnie, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy system jest używany intensywniej.

Jeżeli zauważymy, że mimo regularnego przeprowadzania prac porządkowych filtr nie spełnia należycie swojego zadania lub wymaga coraz częstszego czyszczenia, to najprawdopodobniej trzeba go już wymienić na nowy.

Regularne przeglądy serwisowe

Samo dbanie o stan filtrów nie jest oczywiście wystarczające, dlatego przynajmniej raz w roku powinniśmy wezwać do siebie specjalistę, który zajmie się gruntownym czyszczeniem całej instalacji klimatyzacyjnej. Decydując się na skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy będziemy mogli liczyć nie tylko na prace porządkowe, ale także dokładne sprawdzenie poprawnego działania urządzenia. Wstępne oględziny pozwolą dobrać odpowiednie metody czyszczenia – adekwatne zarówno do obecnej kondycji systemu, jak też jego charakteru.

W czasie przeglądu domowej klimatyzacji serwisant wykona takie czynności, jak:

  • czyszczenie oraz dezynfekcja filtrów wstępnych jednostki wewnętrznej,
  • mycie i dezynfekcja poszczególnych elementów urządzenia, m.in. parownika, skraplacza czy kanałów dolotowych,
  • sprawdzenie prawidłowego działania systemu,
  • sprawdzenie układu chłodniczego oraz elektrycznego (kontrola ilości czynnika w układzie, szczelności połączeń itd.).

Informacje o wszelkich zdiagnozowanych przez specjalistę usterkach są przekazywane właścicielowi klimatyzacji. Jeżeli nie chcemy doprowadzić do poważnych zniszczeń systemu, to powinniśmy zająć się usunięciem wskazanych nieprawidłowości.

foot man - Jak dbać o klimatyzację w domu?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz