Jak poradzić sobie z niedomykającą się lodówką?

lodówka

Lodówka, podobnie jak inne sprzęty gospodarstwa domowego, jest narażona na występowanie różnych usterek. Jedną z najczęściej pojawiających się awarii jest problem niedomykających się drzwi, który nie tylko frustruje i obniża komfort korzystania z urządzenia, ale przy okazji naraża nas na większe rachunki za energię elektryczną. Na szczęście nawet samodzielne zdiagnozowanie źródła problemu nie jest wcale trudne – przedstawiamy główne przyczyny niedomykania się drzwi lodówki oraz jak sobie z nimi poradzić.

Blokowanie drzwi przez produkty lub narastający lód


Przyczyna problemu z domykaniem drzwi lodówki może być bardzo prozaiczna i niezwiązana z jakimkolwiek uszkodzeniem poszczególnych części samego urządzenia. Dość powszechnym zjawiskiem jest bowiem blokowanie drzwiczek przez wystające produkty żywieniowe – często spotykanym scenariuszem jest umieszczanie zbyt długich butelek na specjalnie wyprofilowanych metalowych płozach do przechowywania napojów. Aby uniknąć podobnego problemu, konieczne jest racjonalne gospodarowanie przestrzenią chłodzącą oraz zwracanie większej uwagi przy zamykaniu lodówki.

Za utrudnionym domykaniem drzwi może stać też nadmiernie narastający lód, który gromadzi się w części zamrażarkowej – dotyczy to jednodrzwiowych lodówko-zamrażarek. Stosunkowo duże ilości lodu i szronu to nic nietypowego, zwłaszcza w urządzeniach, które nie są wyposażone w system No Frost. Aby pozbyć się problemu, wystarczy rozmrozić lodówkę i usunąć nadmiar zamarzniętej wody. Jeżeli lód zbiera się jednak wyjątkowo szybko, to warto poszukać przy okazji potencjalnego winowajcy (mogą to być uszkodzone uszczelki, niesprawny termostat czy też awaria modułu sterującego).

 

Nieprawidłowe wypoziomowanie urządzenia


Może się również zdarzyć, że prawidłowe domykanie drzwi uniemożliwia to, w jaki sposób zostało wypoziomowane urządzenie. Aby sprawdzić, czy lodówka jest dobrze ustawiona, należy skorzystać ze zwykłej poziomicy. Jeżeli pomiary wykazały, że to właśnie zbyt duży odchył odpowiada za problem z niedomykającymi się drzwiczkami, wystarczy wyregulować pozycję sprzętu. W większości dostępnych na rynku modeli służą do tego odkręcane nóżki – w przypadku starszych chłodziarko-zamrażarek można skorzystać z np. złożonych kawałków papieru.

Warto pamiętać, że lodówka nie powinna być ustawiona z zachowaniem idealnego poziomu. Zaleca się, aby urządzenie było delikatnie odchylone do tyłu – zapewni to nie tylko swobodne otwieranie i zamykanie się drzwi, ale wpłynie również pozytywnie na pracę sprzętu.

Uszkodzona uszczelka magnetyczna drzwi


Za niedomykaniem się lodówkowych drzwi stoją najczęściej mocno wyeksploatowane uszczelki. Ten element jest stosunkowo podatny na stopniowe niszczenie, ponieważ drzwi lodówki są otwierane średnio od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu razy dziennie. Nie trzeba się jednak martwić na zapas, bo omawiana usterka jest bardzo łatwa w zdiagnozowaniu i równie niewymagająca pod kątem naprawy.

Co zrobić, aby sprawdzić, czy to właśnie uszczelka odpowiada za problem z domykaniem lodówki? Wystarczy przyłożyć do uszczelnienia kartkę papieru, a następnie zamknąć drzwiczki. Jeżeli arkusz samoczynnie wypadnie lub w czasie jego poruszania nie będziemy czuć żadnego oporu, to możemy mieć pewność, że uszczelka magnetyczna nie jest w najlepszym stanie. W takim wypadku konieczna będzie wymiana tego elementu – możemy zdecydować się na oryginalną uszczelkę od producenta (są dość powszechnie dostępne) lub wersję uniwersalną, którą można samodzielnie dociąć do wymiarów drzwi swojej lodówki – niestety w drugim przypadku musimy pogodzić się z faktem, że uszczelnienie DIY nie będzie tak spasowane jak fabryczne, co przełoży się na jego mniejszą trwałość.

Jak wygląda wymiana uszczelki? Na początek należy zdemontować drzwiczki, a następnie pozbyć się z nich starego uszczelnienia – do tego celu można użyć np. ostrego nożyka do tapet. Ostatnim krokiem jest przycięcie nowej uszczelki do pożądanego rozmiaru i zamocowanie jej za pomocą kleju lub silikonu.

Poluzowane zawiasy w drzwiach


Uszczelki nie są jedyną częścią, która z czasem traci swoje właściwości. To samo dotyczy też zawiasów, na których spoczywa nie tylko cały ciężar drzwi, ale również artykułów spożywczych umieszczanych na specjalnych półkach drzwiowych. Za przyspieszone zużywanie tego elementu częściej odpowiadają jednak bezpośrednio użytkownicy lodówki, którzy zbyt gwałtownie otwierają drzwiczki. Oba scenariusze sprawiają, że zawiasy mogą ulec uszkodzeniu – element zaczyna się po prostu wyginać, a w skrajnych przypadkach może nawet dojść do zerwania jego mocowania. Taka usterka nie tylko utrudni codzienne korzystanie z lodówki, ale zwiększy też zużycie energii, ponieważ przez nieprawidłowo zamknięte drzwi z wnętrza urządzenia będzie wydostawało się zimne powietrze.

Prace powinniśmy zacząć od sprawdzenia, czy zawiasy właściwie przylegają do mocowania. Jeśli zauważymy, że element jest poluzowany, to należy go dokręcić, a w przypadku poważniejszych uszkodzeń wymienić na nowy – w naszej ofercie znajdziesz części zamienne do pralek najpopularniejszych producentów, takich jak np. Whirlpool czy Indesit. Warto unikać też umieszczania w drzwiach wielu ciężkich produktów (takich jak np. soki czy kartony z mlekiem), aby zanadto nie obciążać zawiasów.

foot man - Jak poradzić sobie z niedomykającą się lodówką?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz