Jakie są objawy zużycia szczotek silnikowych w pralce i kiedy należy je wymienić?

serwisant naprawia pralkę

Szczotki silnikowe to mały i niepozorny element, od którego zależy prawidłowa praca pralki. Wspomniana część ulega stopniowemu zużywaniu, dlatego należy pamiętać o jej okresowej wymianie. Skąd mieć jednak pewność, że szczotki silnikowe zostały uszkodzone lub nadszedł już czas, aby zastąpić je na nowe? Podpowiedzią są rozmaite sygnały, jakie wysyła pralka – w niniejszym wpisie podpowiadamy, na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę.

Czym są szczotki silnikowe w pralce?

Szczotki stanowią rodzaj kontaktu elektrycznego, który jest wykorzystywany w rozmaitych elektronarzędziach oraz silnikach pralek – to właśnie ta część odpowiada za przekaz energii do uzwojenia wirnika. Szczotki silnikowe składają się ze specjalnego wkładu tworzonego najczęściej z odpowiednio spreparowanego grafitu, cechującego się podwyższoną odpornością na ścieranie. Węglowy trzpień wymaga stałego docisku (zapewnia go sprężyna) o odpowiedniej sile – zbyt słaby może skutkować nadmiernym iskrzeniem, z kolei zbyt mocny zwiększy straty mocy i wpłynie na szybsze ścieranie.

Szczotki silnikowe nie występują jednak we wszystkich pralkach – nowsze modele są coraz częściej wyposażone w elektryczne silniki bezszczotkowe. Producenci decydują się na taki krok, aby uniknąć strat energetycznych, które wynikają z tarcia oraz oporu elektrycznego. Nie zmienia to jednak faktu, że szczotki są nadal powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Teraz przyjrzymy się temu, jak rozpoznać konieczność wymiany zużytych wkładów węglowych.

Problemy z wirowaniem

Jednym z najczęściej spotykanych znaków, który wskazuje na zużycie szczotek silnikowych, jest nieprawidłowa praca bębna. W takim scenariuszu pralka co prawda działa i nawet pozwala na przeprowadzenie całego cyklu, jednak może mieć problem z rozruszaniem bębna, aby rozpocząć proces wirowania. Wówczas element jedynie kołysze się na boki, jednak nie jest w stanie wykonać pełnego obrotu. Czasem bęben może też całkowicie się zatrzymać w losowych momentach pracy urządzenia – w przypadku nowszych modeli pralek jest to dodatkowo zasygnalizowane za pomocą odpowiedniego komunikatu, a sam program zostaje automatycznie przerwany.

W celu wykrycia nieprawidłowości warto posłużyć się … słuchem. Wszelkie nietypowe odgłosy wydobywające się z urządzenia podczas wirowania (zwłaszcza hałas przypominający tarcie) stanowią dość jasny sygnał, że szczotki nadają się już do wymiany. Nie warto zwlekać z przeprowadzeniem prac naprawczych, ponieważ zużyte szczotki mogą z czasem doprowadzić do poważnych następstw, takich jak uszkodzenie silnika czy zwiększenie poboru energii elektrycznej (nie wspominając już o tym, że urządzenie nie będzie w stanie prawidłowo odwirowywać prania).

W pobliżu pralki pojawia się czarny pył

Dość charakterystycznym sygnałem zużywania się szczotek jest czarny pył, który różni się swoim wyglądem od kurzu czy innych zanieczyszczeń, jakie możesz znaleźć w pomieszczeniu, gdzie znajduje się pralka. Ciemne drobinki gromadzące się w okolicach urządzenia to oczywiście nic innego jak węglowy wkład szczotki, który ściera się w czasie pracy jednostki napędowej. Nie musisz się jednak szczególnie martwić, to zjawisko jest w zupełności normalne. Powinieneś tylko uważnie obserwować ilość brudu – jeżeli będzie go zbyt dużo, to znak, że szczotki są już mocno wyeksploatowane.

Okresowa wymiana szczotek silnikowych

Pralka nie musi jednak wcale dawać niepokojących objawów, abyś mógł określić, że szczotki wymagają już naprawy – możesz to zrobić na podstawie długości wkładu. Nowe elementy mają najczęściej około 40 mm (wartość ta delikatnie różni się w zależności od modelu, a w wielu przypadkach w ogóle nie jest podawana przez producenta). Chociaż brakuje jednoznacznych ustaleń dotyczących tego, jaka długość szczotek zaczyna mieć negatywny wpływ na pracę silnika, to przyjmuje się, że powinno dokonać się wymiany tych elementów, kiedy zetrą się do połowy.

Dlaczego warto regularnie zastępować zużyte szczotki na nowe? Przede wszystkim wpłynie to pozytywnie na stan pozostałych elementów pralki, takich jak bęben, łożysko czy silnik. Jeżeli zaniedbasz stan szczotek, to przełoży się on na głośniejszą pracę urządzenia oraz podwyższone zużycie prądu. Negatywne następstwa dotyczą również jakości samego prania – Twoje ubrania będą po prostu źle odwirowane, a pralka może w losowych momentach przerywać cykl pracy.

Jak wymienić zużyte szczotki silnikowe?

Wymiana szczotki silnikowej nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem, dzięki czemu powinieneś sobie z nim poradzić nawet z niewielką wiedzą techniczną oraz podstawowym zestawem narzędzi. Zanim przejdziesz do pracy, powinieneś oczywiście odłączyć pralkę od źródła zasilania. Następnie odkręć śruby, które mocują silnik i odłącz od niego przewód uziemienia oraz pozostałe wiązki przewodów. Po wykonaniu tych wszystkich czynności powinieneś być już w stanie wyjąć jednostkę napędową z obudowy pralki.

Teraz pozostaje już tylko odłączyć kable od samych szczotek oraz je wymontować – wystarczy je delikatnie popchnąć oraz podnieść blaszkę. W miejsce zużytego elementu umieść nowy i ponownie podłącz do niego przewody. Tak skompletowany silnik zamocuj z powrotem w pralce. Na koniec ważna uwaga – nowe szczotki są często wyposażone w specjalne zabezpieczenie w postaci zatrzasków. Przed montażem należy więc wyłamać blokadę.

Szczotki silnikowe to ogólnodostępna część zamienna do urządzeń AGD – nie powinieneś więc mieć najmniejszego problemu z jej zakupem. W dobraniu odpowiedniego elementu pomogą Ci oznaczenia, które znajdziesz na etykiecie silnika. W wielu przypadkach konieczne jest jedynie nabycie samego wkładu węglowego, ponieważ szczotkotrzymacz rzadko ulega zepsuciu.

foot man - Jakie są objawy zużycia szczotek silnikowych w pralce i kiedy należy je wymienić?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz