Jakie usterki mogą przytrafić się blenderowi i jak sobie z nimi poradzić?

blender

Blender jest niezastąpionym urządzeniem w każdej kuchni. Z pomocą tego drobnego sprzętu możesz przygotować koktajle, masy i kremy do ciast czy też składniki do ulubionych sałatek. Niestety, tak jak każdy inny gadżet, blender jest podatny na różnego rodzaju usterki – część z nich wynika z niewłaściwego użytkowania, a reszta ze stopniowego zużywania się podzespołów. Z niniejszego wpisu dowiesz się, jakie są najpowszechniejsze awarie blendera oraz jak możesz sobie z nimi samodzielnie poradzić.

Blender wyłącza się w czasie pracy

To prawdopodobnie jedna z najczęstszych przypadłości blenderów – urządzenie działa tylko przez chwilę, a następnie samoczynnie się wyłącza. Przyczyna takiego stanu rzeczy może być bardzo prozaiczna. Wystarczy, że korzystasz z urządzenia zbyt intensywnie (np. rozdrabniając nim zbyt duże lub twarde artykuły spożywcze) i w rezultacie uległo ono przegrzaniu. W takim wypadku wystarczy chwilę odczekać, a sprzęt powinien znów pracować bez najmniejszych zarzutów.

Jeżeli po małej przerwie blender nadal odmawia współpracy, to może być sygnał, że uszkodzeniu uległ bezpiecznik termiczny – wówczas konieczna będzie jego wymiana. Innym źródłem problemu bywa też przepalenie się drutu, który łączy szczotkę silnika. Na szczęście naprawa tego elementu nie powinna stanowić dużego wyzwania, wystarczy tylko zdemontować obudowę blendera i scalić przerwany przewód.

Blender nie chce pracować na niskich obrotach

Niektóre produkty wymagają powolnego rozdrabniania i mieszania – niestety, nie zawsze jest to możliwe, ponieważ blokowanie się blendera na wolnych obrotach stanowi dość często spotykany problem. Co ciekawe, w większości przypadków nie ma to jednak wpływu na działanie urządzenia na średniej oraz pełnej mocy. Zanim zaczniesz więc szukać innych przyczyn, sprawdź, jak sprzęt radzi sobie na wyższych biegach.

Jeśli okaże się, że blender nie chce działać tylko na najniższych obrotach, to przyczyną awarii jest najprawdopodobniej uszkodzony regulator obrotów. Przy okazji możesz też sprawdzić potencjometr, a także triak oraz diak, czyli elementy półprzewodnikowe.

Blender rozdrabnia jedzenie w niewystarczającym stopniu

Czasem blender pracuje prawidłowo, jednak efekty jego działania są niezadowalające – urządzenie nie jest w stanie poradzić sobie z twardszymi kawałkami produktów spożywczych, przez co są one źle pokrojone. Najczęściej odpowiadają za to stępione noże, które miażdżą lub tylko przesuwają jedzenie, zamiast je kroić. W takim wypadku wystarczy po prostu wymienić ostrza na nowe. Zanim zastąpisz zużyty element, to sprawdź, jaki masz model blendera. Może się bowiem okazać, że zamiast samych nożyków, konieczny będzie zakup całej końcówki.

Blender działa, ale nie miksuje produktów

Jeżeli słyszysz, że blender jest uruchomiony, jednak nie rozdrabnia jedzenia, to winowajcą może być uszkodzone sprzęgło – do zepsucia tego elementu dochodzi na skutek niewłaściwego użytkowania lub niewystarczającego czyszczenia. Awaria tej części nie jest jednak niczym niezwykłym, ponieważ odpowiada ona za przeniesienie napędu i w wielu modelach stanowi „najsłabsze ogniwo”. Rozwiązanie tego problemu jest tylko jedno – konieczna jest wymiana sprzęgła na nowe. Na przyszłość pamiętaj, żeby nie przeciążać urządzenia, ponieważ blender jest przeznaczony do pracy pulsacyjnej, a nie ciągłej. Przeciągające się obciążenie może doprowadzić do spalenia silnika, którego wymiana jest w wielu przypadkach dość kosztowna.

Innym źródłem problemu mogą być też zablokowane ostrza. Nie powinieneś mieć większego problemu z rozpoznaniem tej usterki – poznasz ją po charakterystycznym odgłosie oraz rdzawym płynie, który wypływa z wnętrza urządzenia w czasie jego pracy. System noży blokuje się najczęściej w wyniku niedokładnego mycia sprzętu, które w konsekwencji doprowadza do jego rdzewienia.

Jeżeli potrzebujesz któregoś z komponentów blendera, zapytaj o dostępność w naszej ofercie części zamiennych do sprzętów AGD.

foot man - Jakie usterki mogą przytrafić się blenderowi i jak sobie z nimi poradzić?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz