Zamówienia internetowe
telefon kontaktowy Infolinia: (22) 417-06-00

Jak pozbyć się zużytego sprzętu AGD?

Sprzęt elektryczny i elektroniczny się psuje. Czasem nieodwracalnie lub jego naprawa okazuje się nieopłacalna. Zdarza się także, że wymieniamy starą pralkę czy kuchenkę na nową, a niepotrzebnego sprzętu AGD trzeba się jakoś pozbyć. Jak zrobić to w zgodzie z przepisami i troską o środowisko?

Dlaczego nie można wyrzucać starego sprzętu AGD?

Nie zawsze można znaleźć części zamienne do AGD – na przykład wtedy, gdy dane urządzenie jest już zbyt stare. Jeśli nie ma już z niego żadnego pożytku, zamiast przechowywać je w piwnicy czy garażu, lepiej jest się go pozbyć. W żadnym wypadku nie można jednak wyrzucać zużytego sprzętu AGD do śmietnika! Właściwie każdy sprzęt posiadający własne zasilanie lub zasilany z gniazdka sieciowego powinien zostać odpowiednio utylizowany. Do produkcji wielu urządzeń używane były różne szkodliwe substancje, takie jak ołów, rtęć czy kadm, a w przypadku starych lodówek na przykład zakazany dziś freon, które po przedostaniu się do środowiska mogą mieć negatywny wpływ na rośliny, zwierzęta i ludzi. Dodatkowo zużyte AGD może zawierać surowce możliwe do odzyskania i ponownego wykorzystania.

Gdzie można oddać zużyty sprzęt AGD?

Zużytego sprzętu AGD można pozbyć się na kilka sposobów. Przy zakupie nowego urządzenia można skorzystać z opcji nieodpłatnego pozostawienia zużytego sprzętu w sklepie. Sklep nie może odmówić przyjęcia starego urządzenia tej samej kategorii, bo każdy dystrybutor sprzętu elektrycznego i elektronicznego uznawany jest przez polskie prawo za zbierającego zużyty sprzęt. Sklepy o powierzchni sprzedaży wynoszącej minimum 400 m2 muszą także przyjmować bezpłatnie wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego, których żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm – niezależnie od tego, czy klient decyduje się na zakup nowego urządzenia. Wiele sklepów przyjmuje również większy zużyty sprzęt AGD bez konieczności zaopatrywania się w nowy model.

Innym sposobem na pozbycie się starego AGD jest zostawienie go w jednym z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to jedyne rozwiązanie w przypadku, gdy zużyte urządzenie jest niekompletne – sklepy nie mogą przyjmować takich sprzętów ze względu na to, że ustawodawca chciał ograniczyć niebezpieczny proceder ich nielegalnego demontażu, który może prowadzić do przedostawania się do środowiska szkodliwych substancji.