Co robić, gdy w zmywarce stoi woda?

zmywarka

Widok stojącej wody w zmywarce jest jednym z najbardziej przykrych, jakie można zobaczyć w kuchni. Na szczęście w wielu przypadkach można samemu zlokalizować źródło problemu, a następnie usunąć go bez wzywania fachowca. Wymieniamy najczęstsze przyczyny awarii zmywarki oraz podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

Zapchany filtr zmywarki

Częstą przyczyną awarii zmywarki jest zapchany filtr. To właśnie na nim osadzają się wszelkie nieusunięte resztki jedzenia. Wskazówką takiego stanu rzeczy może być przykry zapach wydobywający się z urządzenia. Jeśli filtr jest brudny, należy go wyjąć (w przypadku problemów ze zlokalizowaniem go należy sięgnąć po instrukcję zmywarki), a następnie dokładnie opłukać. Jeśli filtr nie nadaje się do dalszego użytku, konieczna będzie wymiana go na nowy.

Zatkany wąż odpływowy

Innym elementem zmywarki, który może zatkać się resztkami jedzenia, jest wąż odpływowy. Podobnie jak w przypadku filtra należy go odłączyć, a następnie przepłukać wodą. Przed demontażem należy podstawić pod odpływ miskę na nieczystości. Może się zdarzyć, że w wyniku zagięć wąż został uszkodzony i nawet po przeczyszczeniu nie będzie się nadawać do ponownego użycia. W takiej sytuacji trzeba będzie kupić nowy.

Popsuta pompa odpływowa

Z filtrem i wężem wszystko w porządku, a w zmywarce dalej stoi woda? Kolejnym elementem, który mógł ulec uszkodzeniu, jest pompa odpływowa. Źródłem problemu mogą być ponownie resztki jedzenia blokujące wirnik, ale też zwarcie w mechanizmie. O ile w przypadku tej drugiej przyczyny raczej nie obejdzie się bez skorzystania z usług specjalisty, tak pozostałości po posiłkach można usunąć z pompy samodzielnie, uprzednio ją wymontowując.

Zatkany odpływ kanalizacyjny

Jeśli wszystkie elementy zmywarki działają prawidłowo, przyczyn awarii trzeba szukać w innych miejscach. Jedną z nich może być zatkany odpływ kanalizacyjny, w którym, podobnie jak w elementach zmywarki, mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Nagromadzony osad można usunąć przy pomocy spirali hydraulicznej, jak również domowymi sposobami: przepłukując rury wrzątkiem z octem lub sodą oczyszczoną.

Potrzebujesz nowej części do zmywarki? Asortyment hurtowni Popularna obejmuje części do zmywarek wszystkich najpopularniejszych producentów. Chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego zamiennika, a w razie potrzeby sprowadzimy poszukiwany komponent na indywidualnie zamówienie.

foot man - Co robić, gdy w zmywarce stoi woda?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz