Rodzaje płyt grzejnych i ich naprawa

płyta grzejna ceramiczna nad kuchenką

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni jest płyta grzejna. Jej wybór to trudne zadanie. Na rynku dostępne są różne rodzaje. Wśród najbardziej popularnych wymieniamy płyty gazowe (palnikowe, płytowe) oraz elektryczne (żeliwne, halogenowe, ceramiczne, indukcyjne). Każdy model składa się z innych elementów. Zdarza się, że niektóre z nich ulegają awariom. W większości można je naprawić poprzez wymianę uszkodzonych części.

Płyty gazowe

Płyty gazowe to najbardziej tradycyjny rodzaj płyty kuchennej. Dostępne są płyty palnikowe oraz płytowe, w których gaz znajduje się pod szkłem. Sterowane bocznymi pokrętłami. Nowoczesne modele mają automatyczną zapalarkę, co znacznie ułatwia użytkowanie. Decydując się na płytę gazową, konieczne jest doprowadzenie gazu do kuchni. Wśród zalet tego modelu warto wyróżnić dużą moc i możliwość precyzyjnej kontroli temperatury.

Płyty elektryczne

Płyty elektryczne występują w wielu rodzajach:

  • Halogenowe – wyposażone w spiralne rurki z oparami halogenowymi. Podczas pracy prąd przepływa przez konstrukcję, a para halogenów rozprowadza promieniowanie podczerwone. Nie jest wymagane stosowanie specjalnych garnków. Co więcej, sprawdzi się również z naczyniami szklanymi lub ceramicznymi.
  • Ceramiczne – pod szklaną warstwą ukryte są spiralne grzałki, które wyznaczają pola grzejne. Poza wyznaczonymi miejscami pozostaje chłodna, co minimalizuje ryzyko poparzenia. Ten rodzaj płyt grzejnych wytwarza energię i przenosi ją na naczynia. Nie jest konieczne stosowanie specjalnych garnków.
  • Indukcyjne – doceniane głównie za swoją wydajność i wygodę. Podczas grzania płyta podgrzewa stojący na niej garnek, jednocześnie sama nie podnosi swojej temperatury. Wyposażona w panel dotykowy do obsługi. Wymaga stosowania garnków z ferromagnetycznym dnem.
  • Żeliwne – uwielbiane za rewelacyjne przewodzenie ciepła i niebywałą odporność na wysokie temperatury. Odporna na uszkodzenia i łatwa w utrzymaniu czystości.

Naprawa płyt grzejnych

Zdarza się, że płyty grzejne ulegają awariom. W większości przypadków da się je naprawić poprzez wymianę uszkodzonych elementów. W naszej ofercie dostępne są następujące części zamienne:

  • płyty gazowe palnikowe – pojedyncze komponenty,
  • płyty gazowe płytowe – całość + elementy sterujące,
  • płyty elektryczne żeliwne – elementy grzejne + elementy sterujące,
  • płyty elektryczne halogenowe – elementy grzejne + elementy sterujące + szyby,
  • płyty elektryczne ceramiczne – elementy grzejne + elementy sterujące + szyby,
  • płyty elektryczne indukcyjne – elementy grzejne + elementy sterujące + szyby.

Ważne! Naprawy powinna dokonać osoba posiadająca uprawnienia elektryczne! Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług serwisanta mającego doświadczenie ze sprzętem AGD.

foot man - Rodzaje płyt grzejnych i ich naprawa
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz