Jak samodzielnie wymienić łożysko w pralce?

naprawianie pralki

Zużyte łożyska są jednym z najczęściej występujących problemów z pralką. Ich wymiana jest dość czasochłonna i wymaga rozebrania niemal całej pralki, jednak możesz spróbować przeprowadzić ją samodzielnie. Dowiedz się, jak wymienić łożysko w pralce bez korzystania z usług fachowca.

Przygotowanie

Przed przystąpieniem do wymiany łożysk w pralce musisz ją najpierw rozkręcić. Upewnij się, że pralka jest odłączona od źródła zasilania, po czym przystąp do demontażu obudowy. W pralce ładowanej od frontu najpierw odkręć blat, a następnie przesuń go do tyłu i zdejmij. Następnie wyjmij zasobnik i odkręć śruby przy nim oraz z boku panelu, po czym go zdejmij. Potem odkręć zawias przy drzwiczkach, zdejmij obejmę przednią fartucha wraz ze sprężyną i wciśnij kołnierz do środka bębna. W niektórych modelach musisz dodatkowo odkręcić śruby przy filtrze na dole pralki. Ściągnij węże wewnętrzne i przeciwwagi, by zapewnić sobie dostęp do zbiornika, który musisz zdemontować w całości wraz z bębnem. Dobrym pomysłem będzie robienie notatek, a jeszcze lepiej zdjęć na poszczególnych etapach demontażu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak złożyć pralkę po wymianie łożysk. Jest to szczególnie przydatne przy ponownym podłączaniu poszczególnych kabli.

Rozdzielenie łożysk od zbiornika

W starszych pralkach wymiana łożysk była zazwyczaj prostsza, gdyż były one często oddzielnym komponentem. W wielu nowoczesnych modelach łożyska są zespolone ze zbiornikiem, więc aby je wymienić, trzeba je najpierw rozdzielić, co wymaga precyzji i fachowych umiejętności Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, lepiej skorzystaj z usług specjalisty. W przeciwnym wypadku po sklejeniu zbiornika może dojść do powstania nieszczelności, które mogą doprowadzić do wycieku wody z pralki, a wtedy wezwanie fachowca będzie już nieodzowne.

Wymiana łożysk

Jeśli należysz do „szczęściarzy” posiadających pralkę z oddzielnymi łożyskami, ich wymiana będzie znacznie łatwiejsza. Po przedostaniu się do zbiornika wyciągnij go z pralki i ułóż na stabilnym podłożu. Rozkręć zbiornik i zdejmij przednią część obudowy z fartuchem. Następnie wyciągnij oś bębna, usuń stare łożyska i załóż nowe. W naszej hurtowni znajdziesz szeroki wybór części zamiennych do pralek, w tym łożysk. Musisz także wymienić simmering – w innym wypadku łożyska będą przeciekać.

Po wymianie łożysk ponownie zamontuj wszystkie podzespoły i elementy obudowy, korzystając z przygotowanych wcześniej notatek lub zdjęć. Po zakończeniu pracy nastaw krótki program, by sprawdzić, czy nie pojawiają się wycieki. Jeśli wszystko jest w porządku, wymiana łożysk została zakończona powodzeniem. Zaoszczędziłeś w ten sposób kilkaset złotych.

foot man - Jak samodzielnie wymienić łożysko w pralce?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz