Split czy multi split – jaki system klimatyzacji wybrać?

kobieta śpi

Klimatyzacja powoli przestaje być rozwiązaniem znanym tylko z biur, hoteli oraz wielkopowierzchniowych sklepów i coraz częściej trafia do obiektów o charakterze mieszkalnym. Sam planujesz zainstalowanie takiego systemu we własnym domu, mieszkaniu lub siedzibie firmy, jednak nie wiesz, na jaki typ się zdecydować? W takim razie zapoznaj się z niniejszym wpisem, w którym tłumaczymy, czym różni się od siebie klimatyzacja split oraz multisplit oraz kiedy warto zdecydować się na każdą z tych opcji.

Czym charakteryzuje się klimatyzacja typu split?

System klimatyzacji typu split stanowi obecnie najpopularniejsze rozwiązanie na rynku i jest stosowany do schładzania pojedynczych pomieszczeń w rozmaitych obiektach – od domów, przez zakłady pracy, aż po sklepy. Takie urządzenia cechują się wysoką wydajnością, stosunkowo cichą pracą oraz efektywnością w utrzymywaniu pożądanych parametrów powietrza w danej przestrzeni.

Klimatyzacja split to system składający się z dwóch jednostek – wewnętrznej (czyli parownika) oraz zewnętrznej (czyli skraplacza). Oba urządzenia są ze sobą połączone za pomocą dwóch przewodów wypełnionych specjalnym czynnikiem chłodniczym. Orurowanie powinno być jak najkrótsze (zazwyczaj ma około 6 metrów), aby zminimalizować liczbę punktów połączeniowych, które mogłyby stanowić źródło wycieku ziębnika. Sama klimatyzacja posiada indywidualne zasilanie prądem elektrycznym.

Czym jest klimatyzacja multisplit?

Jeżeli system klimatyzacyjny ma być wykorzystywany w większym obiekcie, np. biurowcu lub sporej posiadłości, to zazwyczaj stosuje się klimatyzację typu multisplit, w której jeden agregat zewnętrzny pozwala na podłączenie kilku jednostek wewnętrznych. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne nie tylko dzięki możliwości jednoczesnego schładzania kilku pomieszczeń, ale także opcji indywidualnego regulowania temperatury oraz mocy nawiewu w każdym pokoju. Musisz jednak pamiętać, że sterowanie klimatyzacją multisplit obejmuje wyłącznie jeden tryb pracy. Mówiąc prościej, jeżeli dla konkretnego pokoju wybierzesz opcję chłodzenia, to w pozostałych pomieszczeniach nie będziesz mógł włączyć opcji grzania.

Pojedyncza jednostka zewnętrzna może z powodzeniem obsługiwać od 2 do nawet 5 jednostek wewnętrznych – konieczne jest jednak wówczas zamontowanie dodatkowych rozgałęźników oraz rozdzielaczy czynnika chłodniczego. Mówiąc o klimatyzacji multisplit warto wspomnieć o ważnym elemencie całej instalacji, jakim jest tzw. elektroniczny zawór rozprężny (EEV). To właśnie on odpowiada za dostosowanie ilości ziębnika do konkretnego parownika w zależności od jego aktualnego obciążenia cieplnego.

Agregat w systemie multisplit jest oczywiście nieco większy, niż ma to miejsce w przypadku klasycznej klimatyzacji split, jednak takie urządzenie nie „zagraca” elewacji w takim samym stopniu, co kilka jednostek zewnętrznych, pozwalając tym samym na estetyczne wykończenie obiektu. Ze względu na konieczność poprowadzenia dość złożonej instalacji (przewody muszą dochodzić do każdego z parowników), zalecamy montaż systemu multisplit w trakcie generalnego remontu lub jeszcze na etapie, gdy budynek znajduje się w stanie deweloperskim.

Na jaki model klimatyzacji się zdecydować – split czy multisplit?  

Szukasz urządzenia, które ma służyć do schładzania tylko jednego pomieszczenia, np. sypialni czy prywatnego gabinetu? W takim razie klimatyzacja typu split powinna w zupełności spełnić Twoje oczekiwania. Tego rodzaju urządzenie nie obciąży za bardzo portfela (zarówno przy zakupie, jak i późniejszym użytkowaniu), a w razie potrzeby nie tylko ulży Ci w czasie upałów, ale pozwoli także oczyścić powietrze z zanieczyszczeń, a nawet ogrzać je podczas tzw. sezonów przejściowych.

Jeśli zapotrzebowanie chłodnicze dotyczy kilku niezależnych pomieszczeń, to rozsądnym wyborem okaże się klimatyzacja typu multisplit. Jest to co prawda rozwiązanie zajmujące więcej miejsca oraz bardziej wymagające w czasie prac montażowych, jednak energooszczędne i niezwykle wydajne.

Pamiętaj, że w niektórych przypadkach montaż klimatyzacji multisplit w dużych obiektach wcale nie jest najlepszym pomysłem. Rezygnacja z dużego klimatyzatora na rzecz kilku mniejszych urządzeń pozwala bowiem zminimalizować ryzyko całkowitego ustania chłodzenia w razie awarii. Split sprawdzi się również w takich budynkach, gdzie część pomieszczeń jest przegrzana, z kolei pozostałe wymagają dogrzania.

foot man - Split czy multi split - jaki system klimatyzacji wybrać?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz