W jakiej porze roku najlepiej zdecydować się na montaż klimatyzacji w domu?

klimatyzacja

Ostatnie sezony letnie pokazały nam, że panujące wówczas upały potrafią być naprawdę nieznośne i utrudniające nie tylko pracę, ale również wypoczynek czy wykonywanie codziennych obowiązków. Lato zbliża się wielkimi krokami i prawdopodobnie wielu właścicieli domów oraz mieszkań rozważa właśnie montaż klimatyzacji. Jesteś jednym z nich i zastanawiasz się, kiedy najlepiej się na to zdecydować? W takim razie zapoznaj się z naszym wpisem.

Montaż klimatyzacji? Na pewno nie w sezonie zimowym!

Zdrowy rozsądek podpowiada, że zima powinna być wymarzonym czasem na przeprowadzenie prac montażowych. W końcu jest wtedy na tyle zimno, że klimatyzacja jest nam po prostu niepotrzebna i bez pośpiechu można zająć się jej instalacją, prawda? Nic bardziej mylnego – w wielu przypadkach profesjonalni monterzy odradzą nam taki pomysł. Dlaczego? Musimy pamiętać, że montaż systemu klimatyzacyjnego w istniejącym obiekcie, zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, może wiązać się z dość poważnymi robotami remontowo-budowlanymi.

Jeżeli nasz obiekt nie został więc uprzednio wyposażony w takie instalacje, jak rury i przewody łączce jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną, to konieczne będzie kucie ścian. Zimowa aura niestety nie sprzyja podobnym pracom, a niejednokrotnie może nawet uniemożliwić ich przeprowadzenie. W efekcie inwazyjne, acz stosunkowo proste roboty, zajmą o wiele więcej cennego czasu.

Jaka pora roku jest najlepsza na montaż klimatyzacji?

Jeżeli chcemy uniknąć opisanych powyżej problemów i nie narazić się przy okazji na obniżony komfort przebywania we własnym domu, to najrozsądniej zdecydować się na przeprowadzanie prac instalacyjno-montażowych w okresie wiosennym, zwłaszcza wczesnym, lub jesienią, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych dotkliwych mrozów. Panująca wówczas temperatura z pewnością nie przeszkodzi w wykonaniu wszystkich niezbędnych robót.

Dlaczego nie polecamy montażu latem? Pierwszym powodem jest oczywiście upał – skoro planujemy się przed nim uchronić, to dlaczego mielibyśmy rozpoczynać montaż klimatyzacji, gdy dni są już naprawdę gorące? Drugi powód ma charakter ekonomiczny i naprawdę niewielu prywatnych inwestorów zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Otóż w sezonie letnim ceny usług montażowych stają się zauważalnie droższe – nie ma w tym właściwie nic dziwnego, bo rośnie wówczas popyt na urządzenia chłodzące. Zarówno dla profesjonalnych ekip montażowych, jak i drobnych podwykonawców jest to więc istny czas żniw, kiedy mogą odbić sobie chłodniejsze miesiące.

Nawet jeśli nie odstraszają nas wyższe koszty montażu, to musimy się liczyć z tym, że ekipy montażowe mogą być tak obłożone pracą, że nie będą po prostu dysponowały wolnymi terminami.

Nie tylko cena montażu, czyli na czym można jeszcze zaoszczędzić


Decydując się na założenie w domu instalacji klimatyzacyjnej nie będziemy musieli pokryć jedynie kosztu prac instalacyjno-montażowych, ale również samego urządzenia. Ceny klimatyzatorów, a zwłaszcza bardziej rozbudowanych systemów od czołowych producentów, potrafią być dla wielu osób sporym wydatkiem. Jeżeli chcielibyśmy więc nieco zaoszczędzić, nie tracąc przy okazji niczego z wyjściowych parametrów technicznych sprzętu klimatyzacyjnego, to warto zaplanować zakupy w czasie, kiedy inni zastanawiają się raczej nad ogrzewaniem, a nie klimatyzacją.

W przypadku, gdy wiemy, że instalacja wentylacyjna jest nam niezbędna i na pewno chcemy ją zainstalować w swoim domu, to najopłacalniej zakupić klimatyzację poza sezonem, czyli z początkiem jesieni. Wówczas mija już największy boom na tego typu urządzenia, a salony sprzedaży oferują spore przeceny, aby pozbyć się ze swoich magazynów zalegającego towaru.

foot man - W jakiej porze roku najlepiej zdecydować się na montaż klimatyzacji w domu?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz