Z jakich elementów składają się systemy wentylacyjne?
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia budynków przemysłowych, usługowych czy użyteczności publicznej jest wentylacja. Popularność i dostępność tego systemu wzrosła na tyle, że obecnie jest coraz częściej montowany również w domach. Dzięki niemu można zapewnić optymalne warunki pracy, a także podnieść komfort przebywania w pomieszczeniach. Jednak aby tak było, wentylacja musi być odpowiednio zamontowana. Z jakich elementów powinien się składać taki system, aby był funkcjonalny?
Centrala wentylacyjna oraz system rur
Każde urządzenie i system wykorzystywane w budynkach są wyposażone w element, który jest traktowany jako serce całego mechanizmu. Nie inaczej jest w przypadku systemów wentylacyjnych. Wówczas mamy do czynienia z centralą wentylacyjną, która wpływa na skuteczność i efektywność działania mechanizmu. Wybierając urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na to, aby było wydajne dla budynku, w którym zostanie zamontowane, a jednocześnie nie sprawiało dyskomfortu wśród użytkowników, na przykład nadmiernym poziomem generowanego hałasu.
Centrale wentylacyjne są bowiem dostępne w różnych rozmiarach i wagach, a do tego pobierają różne ilości prądu. Drugim elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie działanie omawianego systemu są rury wentylacyjne. Są okrągłe i spiralne, a do tego muszą być odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego dobrze sięgać po produkty, które na etapie produkcji są zanurzane w roztopionym cynku. Ponadto mają różne grubości i średnice, w związku z czym łatwo dopasować je do instalacji.
Jakie są inne elementy wchodzące w skład systemów wentylacyjnych?
Centrala wentylacyjna i rury to nie jedyne podzespoły, które wchodzą w skład systemów wentylacyjnych. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze czerpnie, czyli akcesoria wentylacyjne, które są przeznaczone do pobierania świeżego powietrza z zewnątrz. Wyrzutnia z kolei ma przeciwne działanie, co w praktyce oznacza, że jest odpowiedzialna za odprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz. Nie sposób nie wspomnieć też o elementach wykończeniowych. Zaliczamy do nich między innymi kratki, które osłaniają otwory przewodów i wylotów.
Istnieje kilka rodzajów kratek, a wybierając je, warto kierować się przede wszystkim kwestiami związanymi z estetyką. Anemostaty mają podobne zadanie, jednak dodatkowo dają możliwość regulacji nawiewanego powietrza. System można też doposażyć w dodatkowe akcesoria, na przykład stabilizatory wentylacyjne, klapy przeciwpożarowe albo skrzynki rozprężone, które zmniejszą prędkość przepływu.