Zalety i wady montażu klimatyzacji w domu

klimatyzacja w domu

Klimatyzacja jest już powszechnym rozwiązaniem w przestrzeni publicznej, a zapewniany przez nią komfort sprawia, że na montaż podobnych urządzeń decyduje się coraz więcej prywatnych inwestorów. Nic dziwnego – lata stają się coraz gorętsze, a wysoka temperatura nie sprzyja ani pracy, ani odpoczynkowi. Instalacja systemu klimatyzacyjnego bezdyskusyjnie niesie za sobą wiele korzyści, ale czy ma również jakieś minusy? W niniejszym wpisie odpowiemy na to pytanie.

Plus – wysoki komfort termiczny domowników

Najważniejszą funkcją urządzeń klimatyzujących jest oczywiście regulowanie temperatury, która panuje w naszych domach. Gdy jest zbyt ciepło, pogarsza się nasze samopoczucie i czujemy się bardziej ospali, wiele osób narzeka też na problemy z koncentracją. Negatywne następstwa ekspozycji na działanie wysokich temperatur wykraczają jednak daleko poza dobry nastrój, a mają też związek z naszym zdrowiem. Letnie upały są niebezpieczne dla osób cierpiących na np. choroby kardiologiczne i związane z układem oddechowym.

Zainwestowanie w klimatyzację to prosty sposób, aby zadbać o swój komfort termiczny we własnym domu. I to nie tylko latem! Systemy klimatyzacyjne z powodzeniem mogą służyć również jako dodatkowe źródło ciepła, zwłaszcza w sezonie przejściowym. Współczesne modele są na tyle zaawansowane, że nie musimy się martwić ich kłopotliwym programowaniem – wbudowane czujniki temperatury, wilgotności powietrza oraz poziomu zanieczyszczeń sprawiają, że urządzenie potrafi automatycznie skalibrować się do optymalnych ustawień.

Plus – doskonała jakość powietrza w pomieszczeniach

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to jakość powietrza, którym oddychamy, również ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Największy problem z zanieczyszczeniami występuje w sezonie grzewczym, co jest potęgowane przez utrudnioną cyrkulację powietrza – nie otwieramy wówczas okien, bo nie chcemy wpuszczać do domu zimna. Rozwiązaniem tej kwestii może być klimatyzator, który zajmie się dostarczaniem oczyszczonego z zanieczyszczeń powietrza, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. System klimatyzacyjny sprawdzi się równie dobrze w nowoczesnym budownictwie, np. wieżowcach mieszkalnych, gdzie otwieranie okien nie jest najczęściej możliwe.

Za oczyszczanie powietrza w klimatyzatorach odpowiadają specjalne filtry, które zatrzymują drobne zanieczyszczenia i alergeny oraz potrafią neutralizować groźne drobnoustroje i wirusy. Co więcej, klimatyzacja może też dbać o odpowiednią wilgotność panującą w naszych domach, co jest szczególnie ważne dla astmatyków.

Minus – możliwe problemy z montażem

Zainstalowanie klimatyzacji nie jest wcale prostym zadaniem, a co więcej do montażu takiego urządzenia wymagane jest odpowiednie przeszkolenie – reguluje to właściwa ustawa oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska. Właśnie dlatego konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistycznych firm. Gwarantuje to prawidłowe wykonanie poszczególnych prac instalacyjnych oraz pewność, że gotowy system będzie działał zgodnie z oczekiwaniami, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Montaż klimatyzatorów to jednak nie tylko wybór ich właściwego umiejscowienia, przymocowanie oraz połączenie poszczególnych jednostek. Należy pamiętać, że w przypadku zdecydowania się na np. klimatyzator typu multi split, konieczne będzie przeprowadzenie dość inwazyjnych prac wewnątrz domu, takich jak np. kucie ścian. Późniejszy remont i wykończenie to kolejne rzeczy, które należy przewidzieć w budżecie.

Podczas montażu klimatyzatora problemem może być też kwestia odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni, co jest szczególnie dotkliwe w przypadku budynków uznanych jako zabytek. Na elewacji zabytkowych obiektów często nie wolno instalować klimatyzacji – wówczas konieczne jest znalezienie innej lokalizacji dla urządzenia.

Sprawa jest nieco prostsza w kontekście mieszkania w bloku. Jeżeli planujemy montaż, to konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty na umieszczenie klimatyzatora na dachu, elewacji lub balkonie oraz wykonanie niezbędnych prac montażowych w części wspólnej budynku. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem okazuje się zamocowanie klimatyzacji na balkonie, ponieważ wówczas bryła urządzenia nie wpływa negatywnie na estetykę elewacji i ingeruje w przestrzeń, z której mogą korzystać inni mieszkańcy.

Minus – uciążliwy hałas

Hałas jest w naszym życiu wszechobecny, dlatego dla wielu osób tak ważne jest, by w domu panowała błoga cisza. Liczne badania naukowe udowodniły bowiem, że długotrwały kontakt z głośnymi dźwiękami ma negatywny wpływ na naszą psychikę – można zaobserwować m.in. zmęczenie ze strony układu nerwowego, problemy z koncentracją, utrudnione zasypianie oraz odpoczynek.

Wszystkie klimatyzatory emitują w czasie swojej pracy określoną liczbę decybeli – nawet najcichsze modele nie są całkowicie bezgłośne. Standardowe urządzenia typu split, które są stosowane w polskich domach, wytwarzają hałas o poziomie 35 dB. Taka wartość odpowiada cichej rozmowie i z pozoru nie robi większego wrażenia, jednak należy pamiętać, że każdy z nas ma inny poziom tolerancji hałasu. Szum wytwarzany przez system klimatyzacyjny może więc być dla niektórych niemal obojętny, podczas gdy innym utrudnia skupienie oraz odpoczynek, szczególnie w nocy.

foot man - Zalety i wady montażu klimatyzacji w domu
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz