Części do maszyn do szycia

czesci do maszyn do szycia - Części do maszyn do szycia

Maszyna do szycia to wyjątkowo przydatne urządzenie, szczególnie dla osób, które lubią wykonywać drobne naprawy odzieży samodzielnie lub lubią tworzyć ciekawe projekty. Konstrukcja maszyny do szycia jest w każdej maszynie w zasadzie bardzo podobna, a wyróżnić można w niej kilka podstawowych części, dzięki którym maszyna działa właściwie i funkcjonuje jak należy. Można zatem wyróżnić następujące części do maszyn do szycia:

 

 

  • płytkę ściegową – wykonany z metalu element podstawy, pod którym znajduje się bębenek z nicią dolną do szycia;
  • chwytacz – detal w którym znajduje się bębenek z nicią dolną, a jego zadaniem jest zbieranie nitki; to za jego sprawą powstaje równy ścieg, a część jaką są chwytacze, możemy podzielić na dwa rodzaje mianowicie chwytacze wahadłowe oraz chwytacze rotacyjne;
  • transporter to mechanizm, który odpowiada za przesuwanie materiału podczas pracy (szycia);
  • kolejną ważną częścią do maszyny do szycia jest naprężacz nici górnej, który pozwala zachować jakość szycia i równy ścieg, a znajduje się on w górnej części każdej obudowy maszyny do szycia;
  • wolne ramię to z kolei element, dzięki któremu możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc podczas szycia, a należą do nich przykładowo nogawki w spodniach czy mankiety;
  • stopka z kolei to bez dwóch zdań najważniejszy element maszyny do szycia, bowiem to ona umożliwia szycie różnymi ściegami i pozwala wykonywać wiele innych zadań podczas szycia.

 

Maszyny do szycia występują w różnych rodzajach w tym między innymi jako domowa wersja walizkowa czy maszyna krawiecka wbudowana w blat. Jednak bez względu na różnorodność, ich części tak jak i konstrukcja są niezwykle zbieżne.

 

Podstawowe mechanizmy odpowiedzialne za szycie, ukryte są w górnych partiach maszyny do szycia, a nazywane są one głowicą. To w niej znajdują się najważniejsze mechanizmy, które pozwalają nam wykonywać ściegi z dwóch różnych nici które biegną z różnych stron – jedna z góry, a druga z dołu. Połączone w ten sposób tworzą węzły w środku szwu, co sprawia, że tkaniny stają się połączone.

 

Ważną częścią maszyny do szycia jest głowica, która stanowi korpus, a wewnątrz niej znajdziemy części takie jak wał główny, połączony z kołem zamachowym i igielnicą oraz dźwignią nitki. Po zewnętrznych stronach korpusu, możemy zauważyć części które odpowiedzialne są za doprowadzanie nici górnej do szpulki poprzez prowadniki do igły. Można znaleźć tutaj także regulatory, które odpowiedzialne są za regulację długości i kierunek ściegu, który wykonujemy, a także naprężenie nici i odpowiedni nacisk stopki. Po zewnętrznej stronie możemy zauważyć nawijacz – który pozwala nawijać nici na bębenkową szpulkę. Nowoczesne maszyny posiadają wiele funkcji, a co za tym idzie mają dodatkowe części jak regulatory, które pozwalają zmienić szerokość ściegów zygzakowych, posiadają funkcję ściegów ozdobnych czy możliwość zmiany kierunku ruchu.

 

Dolne części maszyny do szycia to elementy znajdujące się bezpośrednio pod płytą głowicy. To tam znaleźć możemy wszelakie mechanizmu ruchu, dzięki którym maszyna uruchamia zespół czynności chwytacza. Tam też, wewnątrz łożyska chwytacza, swoje miejsce ma bębenek, a w jego wnętrzu znajduje się szpulka z nićmi, która osadzona jest na tulejce. Igielnica wraz z igłą znajdują się z kolei na zewnętrznej przedniej stronie korpusu maszyny do szycia, a gdy otrzymuje ona napęd z głównego mechanizmu maszyny, nabiera ona ruchu i doprowadza nić górną poprzez tkaninę do chwytacza. W ten sposób powstaje ścieg i łączenie tkaniny. Wśród innych części maszyny do szycia, możemy wymienić jeszcze przeciągacz nitki – znajdujący się w korpusie maszyny na jego przedniej części. Jest to element który współpracuje z igielnicą i chwytaczem, poruszając się z góry na dół – dźwignia górna podciąga nić górną, przewiązuje ją z dolną i wprowadza wiązanie ściegu pomiędzy tkaninami – tak mniej więcej działa szycie za pomocą maszyny. Zapraszamy do naszego – Popularna Warszawa

foot man - Części do maszyn do szycia
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz