Zalety perystaltycznej pompki do skroplin
Pompki do skroplin to rodzaj pomp, które składają się z pompy głównej i wykrywacza skroplin, który pozwala odprowadzać skropliny do węża spływowego, w sytuacjach w których nie ma spadku poziomu, co uniemożliwia spływ wody przy pomocy sił grawitacji. Wśród głównych zalet pompek do skroplin ogółem, można wymienić ich estetyczny wygląd, który nie wpływa niekorzystnie na estetykę pomieszczenia w którym się znajdują, a ponadto można zapomnieć o brzydko prezentujących się rurach i wężach, które tworzą we wnętrzu bałagan i zajmują wiele miejsca. Co ważne, wyposażone w zawór bezzwrotny, eliminują one ryzyko zakażeń bakteryjnych, gdyż skroplona woda powraca do układów i zostaje w nich na dłuższy czas.
Pompki do skroplin
Pompki do skroplin można podzielić na jedno lub dwuczęściowe, a działają one w oparciu o cztery odmienne technologie jak pompki odśrodkowe, pompki tłokowe , pompki membranowe i te którymi zajmiemy się w dalszej części – pompki perystaltyczne.
Perystaltyczne pompki do skroplin
Pompki perystaltyczne do skroplin to w zasadzie najlepsze z pompek tego typu, bowiem pozwalają one zrobić znacznie więcej aniżeli inne zbliżone im technologie instalacyjne. Mogą one zostać umiejscawiane daleko od obsługiwanych urządzeń, a co za tym idzie można umieścić je nawet od 8 do 15 metrów od właściwego klimatyzatora bez strat na skuteczności pracy pompki perystaltycznej. Ich wielką zaletą jest zatem to, ze sprawdzają się one doskonale w miejscach, gdzie można je skutecznie zakamuflować, aby nie psuły estetyki pomieszczeń jak w hotelach, biurowcach czy szpitalach. Inną równie ważną zaletą pompek perystaltycznych – których nazwa swoje źródło ma w inspiracji układem pokarmowym – jest to, że pozwalają tłoczyć brudną i zatłuszczoną wodę, która nieszkodliwie może wysychać w obiegu.
Niektóre modele pomp perystaltycznych sterowane są dwoma czujnikami wody – np. w sytuacjach gdy dolny czujnik wejdzie w kontakt z wodą – za sprawą pomiaru przewodnictwa cieplnego – wykaże on różnice w wysokości temperatur, a to z kolei w porównaniu z pomiarami drugiego czujnika pozwoli na automatyczne uruchomienie pompki perystaltycznej. Zaletami tego rodzaju pompek perystaltycznych jest zatem sterowanie czujnikami wody – pozwalające na wydajniejsze działanie maszyny, możliwość instalacji pompki nawet w dużej odległości od klimatyzatora, a także możliwość pracy nawet z zanieczyszczoną wodą bez wpływu na efektowność. Tutaj także wysychanie wody nie przyczynia się do powstawania awarii sprzętu.
Pompy perystaltyczne wykazują również szereg innych zalet jak niesamowita niezawodność oraz cicha praca. Ich brak wrażliwości na zanieczyszczenia zawarte w wodzie, pozwala cieszyć się jej sprawnym działaniem bez konieczności ciągłych napraw. Co więcej montowane w pompach perystaltycznych timery, pozwalają uruchomić pompę z opóźnieniem po uprzednim opróżnieniu tacy skroplin. Stałe ciśnienie jakie generuje praca tego rodzaju pomp pozwala na jej daleki zasięg bez wpływu na wydajność. Znajdujące się w pompkach perystaltycznych rolki, przepychają skropliny poprzez elastyczny przewód, działając niczym przewód pokarmowy, a ich praca możliwa jest zarówno na sucho jak i na zanieczyszczonej wodzie. Przy wyborze pompki perystaltycznej warto zwrócić uwagę na jej parametry, aby wyposażyć się w najlepszej jakości urządzenie. Pompa powinna zatem mieć wysokie podnoszenie, solidną moc ssania, oraz odpowiedni przepływ wody. Warto zadbać o ich właściwą konserwację, gdyż tylko wówczas zdadzą egzamin, a my będziemy mogli cieszyć się z szeregu ich zalet.