Czym się różni elektryczna płyta grzejna od płyty indukcyjnej?

płyta indukcyjna

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz częściej dochodzi do wymiany sprzętów AGD, wiele osób zastanawia się nad tym, jaką płytę grzejną wybrać do swojej kuchni. Oto szeroko omówione różnice pomiędzy tradycyjną płytą elektryczną a płytą indukcyjną, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla swojego domu. A gdy będziesz już wiedział, na co się zdecydować, warto będzie również rozważyć zakup części zamiennych do AGD, aby zapewnić sobie długotrwałe użytkowanie.

Sposób działania

Elektryczne płyty grzejne są bardzo popularne ze względu na swą prostotę i łatwość obsługi. Działają na zasadzie przewodzenia ciepła – prąd elektryczny przepływa przez spiralny element grzewczy, który z kolei rozgrzewa powierzchnię płyty. Płyty indukcyjne natomiast opierają się na indukcji elektromagnetycznej. W praktyce oznacza to, że podczas gotowania ciepło jest wytwarzane bezpośrednio w garnku lub patelni przez prąd przemienny generowany przez cewkę umieszczoną pod szkłem ceramicznym.

Czas nagrzewania i bezpieczeństwo

Jeśli zależy ci na oszczędzaniu czasu, płyty indukcyjne są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Nagrzewają się i schładzają znacznie szybciej niż ich elektryczne odpowiedniki, co może przyśpieszyć proces gotowania. Ponadto, ze względu na sposób działania, płyty indukcyjne są bezpieczniejsze dla małych dzieci i zwierząt. Tylko naczynia stojące na płycie się nagrzewają, a sam panel pozostaje chłodny. W przypadku płyt elektrycznych cała powierzchnia grzewcza jest gorąca, co może prowadzić do poparzeń.

Energooszczędność i części zamienne do AGD

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest zużycie energii oraz dostępność części zamiennych do urządzeń AGD. Płyty indukcyjne zużywają mniej energii niż ich elektryczne odpowiedniki, ponieważ ciepło jest wytwarzane bezpośrednio w naczyniu, co minimalizuje straty energii. Jednakże części zamienne do AGD mogą być droższe i trudniej dostępne dla płyt indukcyjnych. W przypadku tradycyjnych płyt grzewczych zakup części zamiennych będzie łatwiejszy i tańszy.

foot man - Czym się różni elektryczna płyta grzejna od płyty indukcyjnej?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz