Do czego służą presostaty?

klimatyzacja

Presostaty, nazywane też czujnikami ciśnieniowymi, stanowią kluczowy element wielu instalacji przemysłowych i domowych. Choć nie każdy zdaje sobie sprawę z ich istotnej roli, to jednak bez nich wiele codziennych procesów nie mogłoby przebiegać prawidłowo. W tym artykule przybliżamy funkcje presostatów oraz omawiamy ich zastosowania w różnych dziedzinach. Zachęcamy do lektury.

Budowa i funkcje presostatów

Presostaty to urządzenia stosowane do pomiaru i regulacji ciśnienia. Składają się z kilku podstawowych elementów, takich jak korpus, membrana elastyczna, sprężyna oraz układ styków elektrycznych. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie ciśnienia na odpowiednim poziomie poprzez kontrolowanie pracy innych części instalacji, takich jak pompy czy wentylatory. W zależności od rodzaju mogą mieć różne zakresy ciśnień oraz sposoby działania.

Zastosowanie presostatów w przemyśle

Presostaty są niezwykle wszechstronnymi urządzeniami, znajdującymi zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W branży hydraulicznej i pneumatycznej stosuje się je do kontroli ciśnienia w układach hydraulicznych, sprężarkach powietrza czy pompach próżniowych. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie stałego ciśnienia w tych systemach, co przekłada się na ich bezawaryjną pracę. Urządzenia te stanowią też nieodłączny element układów chłodniczych i klimatyzacyjnych. Służą tam do kontroli ciśnienia czynnika chłodniczego oraz sterowania pracą sprężarek i wentylatorów. Gwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Z tego powodu należą do najpopularniejszych zamienników klimatyzacyjnych. Warszawa to miasto, którego mieszkańcy mogą nabyć je w naszej hurtowni.

Presostaty w codziennym użytkowaniu

Choć presostaty kojarzone są głównie z przemysłem, to znajdują zastosowanie również w codziennym życiu. Używa się ich m.in. w pralkach automatycznych. W tym przypadku urządzenie kontroluje poziom wody w bębnie i steruje pracą pompy oraz zaworów dopływu i odpływu wody. Presostaty wykorzystuje się także w systemach grzewczych, takich jak kotły gazowe czy pompy ciepła. Odpowiadają tam za kontrolę ciśnienia wody w obiegu grzewczym oraz sterowanie pracą pompy obiegowej.

foot man - Do czego służą presostaty?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz