Kiedy pompa odpływowa do pralki wymaga wymiany?

filtr pralki

Pralka jest jednym z niezbędnych urządzeń w każdym gospodarstwie domowym. W związku z tym, konieczne jest dbanie o jej sprawność techniczną, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie użytkowania. Jednym z kluczowych elementów pralki, który może ulec awarii, jest pompa odpływowa. Na naszym blogu opisujemy, kiedy pompa odpływowa do pralki wymaga wymiany oraz jak samodzielnie przeprowadzić ten proces, korzystając z części zamiennych do urządzeń AGD.

Jakie mogą być objawy uszkodzonej pompy odpływowej?

Pierwszym krokiem w diagnozowaniu problemu z pompą odpływową jest rozpoznanie objawów jej uszkodzenia. Na problemy z pompą mogą wskazywać następujące symptomy:

 • Pralka nie spuszcza wody – jeżeli po skończonym cyklu prania woda pozostaje w bębnie, oznacza to, że pompa nie działa prawidłowo.
 • Hałas podczas pracy pralki – uszkodzona pompa może wydawać niecodzienne dźwięki podczas odpompowywania wody, co sugeruje konieczność jej naprawy lub wymiany.
 • Wibracje pralki – jeśli podczas pracy urządzenia występują silne wibracje, może to być spowodowane uszkodzonym wirnikiem pompy odpływowej.

Warto również sprawdzić, czy przyczyną problemów z pralką nie są zatkane filtry lub przewody, ponieważ te mogą powodować podobne objawy jak uszkodzona pompa. Jeśli można wykluczyć te przyczyny, konieczna będzie naprawa lub wymiana pompy odpływowej.

Wymiana pompy odpływowej – krok po kroku

Naprawa uszkodzonej pompy odpływowej może okazać się trudna lub niemożliwa do przeprowadzenia samodzielnie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów i wymiana pompy na nową część zamienną do urządzenia AGD. Samodzielna wymiana pompy odpływowej powinna przebiegać zgodnie z następującym schematem:

 • Wyłącz pralkę i odłącz ją od zasilania oraz zabezpiecz dopływ wody.
 • Odkręć śruby mocujące tylną ściankę pralki i delikatnie ją zdejmij.
 • Zlokalizuj pompę odpływową – zazwyczaj znajduje się na dole pralki, tuż obok filtra.
 • Odłącz węże doprowadzające i odprowadzające wodę od pompy – przy tym etapie warto mieć pod ręką ręcznik, gdyż może wyciec trochę wody.
 • Odkręć pompa odpływową – w zależności od modelu pralki, może to wymagać użycia klucza lub śrubokręta.
 • Zainstaluj nową pompę odpływową.
 • Przykręć pompę i podłącz węże z wodą.
 • Zamontuj tylną ściankę pralki i przykręć śruby mocujące.
 • Podłącz pralkę do zasilania oraz dopływu wody i sprawdź, czy działa prawidłowo.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby przeprowadzić wymianę samodzielnie, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jest to istotne, gdyż nieprawidłowa obsługa urządzenia może prowadzić do dalszych uszkodzeń.

Części zamienne do urządzeń AGD

Wymiana uszkodzonej pompy odpływowej na nową może znacznie przedłużyć żywotność pralki oraz poprawić jej funkcjonowanie. Dlatego warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu pompy oraz innych elementów pralki. Części zamienne do urządzeń AGD można kupić także w naszym sklepie! Pamiętaj, aby wybierać części wysokiej jakości, które będą kompatybilne z twoim modelem pralki. Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się sprawnie działającym urządzeniem przez długi czas.

foot man - Kiedy pompa odpływowa do pralki wymaga wymiany?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz