Kryteria doboru sprężarki chłodniczej

sprężarka

Kluczowym elementem każdego systemu chłodniczego jest sprężarka. To od niej uzależniona jest wydajność i sprawność całej instalacji. Wybór sprężarki chłodniczej może być jednak trudny, zwłaszcza dla osób niezaznajomionych z tematem. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas poszukiwań. Zachęcamy do lektury.

Rodzaj sprężarki chłodniczej

Pierwszym kryterium wyboru sprężarki jest jej rodzaj. Na rynku dostępne są różne modele – tłokowe, śrubowe czy spiralne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz specyfikę instalacji. Tłokowe sprężarki chłodnicze są najbardziej uniwersalne, a ich główną zaletą jest prosta konstrukcja oraz możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur.

Wydajność chłodnicza

Przy wyborze sprężarki istotna jest też wydajność chłodnicza, czyli ilość ciepła, którą jest w stanie odebrać w określonym czasie. Zależy ona od wielu czynników, takich jak temperatura otoczenia, rodzaj czynnika chłodniczego czy obciążenie systemu. Aby unikać przegrzewania się instalacji oraz zapewnić jej optymalne warunki pracy, należy wybierać sprężarki o odpowiednio dużej wydajności chłodniczej.

Czynnik chłodniczy

Czynnik chłodniczy to substancja, która krąży w systemie chłodniczym i odpowiada za przenoszenie ciepła. Podczas wyboru warto zwracać uwagę na jego wpływ na środowisko oraz przepisy prawne dotyczące jego stosowania. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne czynniki chłodnicze, takie jak amoniak czy dwutlenek węgla, które są mniej szkodliwe dla środowiska niż freony.

Zużycie energii

Energooszczędność jest kluczowym aspektem każdej nowoczesnej instalacji chłodniczej. W trakcie poszukiwań sprężarki należy więc wziąć pod uwagę efektywność energetyczną urządzenia. Wybierając sprężarkę o wysokiej efektywności energetycznej, można znacznie obniżyć koszty eksploatacji systemu chłodniczego oraz zmniejszyć jego wpływ na środowisko.

foot man - Kryteria doboru sprężarki chłodniczej
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz