Czym jest filtr HEPA w odkurzaczu? Jak często należy go wymieniać?

filtr HEPA

Tolerancja człowieka na zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu potrafi się znacznie różnić – na jednych nie robią one wrażenia, a w przypadku innych osób, na przykład alergików, mogą w znaczącym stopniu obniżać komfort przebywania we własnym domu. Jednym ze sposobów na usunięcie zanieczyszczeń z powietrza są filtry HEPA w odkurzaczach. Wyjaśniamy, czym są, jakie są ich rodzaje oraz jak często należy je czyścić lub wymieniać.

Co to jest filtr HEPA?

Filtr HEPA (z angielskiego high-efficiency particulate air) to wyróżniający się wysoką sprawnością filtr cząsteczkowy powietrza. Filtry te produkowane są ze spiekanego szkła i są przystosowane do zatrzymywania cząsteczek o rozmiarze 0,3 µm. Ich sprawność określana jest dla tej wielkości cząsteczki, gdyż jest najniższa właśnie dla cząsteczek tej wielkości. Filtry HEPA umożliwiają zatrzymywanie takich zanieczyszczeń jak bakterie, pierwotniaki, komórki grzybów oraz różnego rodzaju wirusy.

Filtry HEPA zostały opracowane w latach 40. XX wieku w celu ochrony przed radioaktywnymi zanieczyszczeniami powietrza. Początkowo znalazły zastosowanie m.in. w NASA, przemyśle farmaceutycznym oraz energetyce jądrowej. Obecnie można je znaleźć w wielu urządzeniach codziennego użytku, takich jak klimatyzatory, oczyszczacze powietrza czy właśnie domowe odkurzacze, zarówno workowe, jak i bezworkowe.

Klasy filtrów HEPA

Filtry HEPA cechują się różną skutecznością filtracji. To, z jakim filtrem mamy do czynienia, możemy poznać po jego oznaczeniu. W odkurzaczach stosowane są następujące ich rodzaje:

  • EPA E10 – skuteczność całkowita filtracji 85%;
  • EPA E11 – skuteczność całkowita filtracji 95%;
  • EPA E12 – skuteczność całkowita filtracji 99,5%;
  • HEPA H13 – skuteczność całkowita filtracji 99,95%;
  • HEPA H14 – skuteczność całkowita filtracji 99,995%.

Istnieją filtry o jeszcze wyższej skuteczności. Montowane są one jednak tylko w tych miejscach, w których muszą zostać spełnione bardzo rygorystyczne wymagania względem jakości powietrza. Filtry o oznaczeniach HEPA H13 i HEPA H14 będą wystarczające nawet w przypadku osób o silnej reakcji alergicznej.

Jak często należy wymieniać filtr HEPA w odkurzaczu?

O utracie skuteczności filtra mogą informować takie objawy jak głośniejsza praca odkurzacza, wzrost jego temperatury lub utrata siły ssącej. To, czy filtr można czyścić, czy należy go od razu wymienić, zależy od materiału, z którego została wykonana jego powłoka ochronna. Jeśli filtr ma powłokę ze sztywnego poliestru, wolno go czyścić. Należy go wymontować, mechanicznie usunąć wszelkie widoczne zanieczyszczenia, a następnie wypłukać pod bieżącą wodą. Po wysuszeniu filtr można ponownie umieścić w odkurzaczu. Warto pamiętać, że filtr HEPA należy do najdelikatniejszych części do odkurzaczy, więc w trakcie całego procesu trzeba zachować szczególną ostrożność. Jeśli filtr posiada powłokę z celulozy, nie nadaje się do mycia i należy go co jakiś czas wymieniać. Jak często? Zależne jest to przede wszystkim od intensywności użytkowania odkurzacza oraz zaleceń producenta. Jeśli takowych nie ma, najlepiej robić to co najmniej raz w roku, ewentualnie co dwa lata, gdy odkurzacz jest używany rzadko.

foot man - Czym jest filtr HEPA w odkurzaczu? Jak często należy go wymieniać?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz