5 powodów, dla których warto mieć rekuperator w domu

rekuperator w domu

Jeszcze do niedawna systemy rekuperacji można było spotkać tylko w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym, jednak obecnie podobne instalacje są obowiązkowe w każdym nowo wybudowanym obiekcie. Montaż układu nie należy jednak postrzegać jako zbędnego wydatku, ponieważ dobrze zaprojektowana oraz wykonana rekuperacja zauważalnie polepszy komfort termiczny domowników, a przy okazji pomoże zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. W niniejszym wpisie przedstawiamy 5 powodów, dla których warto mieć w domu rekuperator.

1. Lepsze samopoczucie i zdrowie domowników

Zadaniem rekuperacji jest nie tylko odzyskiwanie sporej części energii cieplnej (która w przeciwnym razie na dobre opuściłaby nasze domostwo), ale również oczyszczanie powietrza z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Z pomocą specjalnych filtrów zatrzymuje się alergeny, pyłki oraz kurz, które mogą być potencjalnie niebezpieczne nie tylko dla astmatyków i alergików, ale także dzieci, seniorów czy też osób o osłabionej odporności. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła obniża też panujący w domu poziom dwutlenku węgla, co bezpośrednio wpływa na większy komfort, lepsze samopoczucie, a nawet wyższą jakość snu.

Dostępność świeżego powietrza bez konieczności kłopotliwego otwierania okien pozwala całkowicie wyeliminować takie szkodliwe zjawiska, jak przeciągi czy też zbędne wychładzanie wnętrza danych pomieszczeń, które potrafi być szczególnie dotkliwe zimą.

2. Oszczędności na ogrzewaniu

Sercem całego systemu rekuperacji jest urządzenie zwane wymiennikiem ciepła – to właśnie ono zajmuje się pobieraniem ciepła z powietrza wywiewanego oraz przekazywaniem tej energii świeżemu powietrzu napływającemu do pomieszczeń. W efekcie możemy zapobiec ucieczce nawet 90% wytworzonej w domu energii cieplnej, co przekłada się oczywiście na niższe koszty ogrzewania domu – mogą one wynieść nawet połowę dotychczasowej stawki. Efekty stosowania systemu rekuperacji są widoczne już w pierwszym miesiącu po jego montażu, jednak największa różnica będzie zauważalna w sezonie grzewczym.

Co ciekawe, mniejsza opłata za ogrzewanie nie jest jedyną oszczędnością, na jaką możemy liczyć decydując się na montaż wentylacji mechanicznej. Kilkukrotne wykorzystywanie raz wytworzonej energii cieplnej sprawia, że w domu możemy zdecydować się na mniejsze grzejniki oraz zrezygnować z kosztownej budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej czy też zakupu stolarki okiennej wyposażonej w specjalne nawiewniki.

3. Doskonały mikroklimat

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, dostarcza do domu świeże powietrze przez cały rok – niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. System dba również o to, aby powietrze trafiające do wnętrz naszych pomieszczeń cechowało się optymalnymi parametrami, np. delikatnie obniżonym poziomem wilgotności. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie rozwoju mikroorganizmów, takich jak pleśń czy grzyby, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, a zwłaszcza stanu górnych dróg oddechowych.

4. Pożegnaj się z drobnymi niedogodnościami

Zaparowane okna? Uciążliwe owady? Nieprzyjemny hałas dobiegający z pobliskiej ulicy lub sąsiedztwa? Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zapomnieć o wszystkich ze wspomnianych bolączek, które są z pewnością doskonale znane większości właścicieli domków jednorodzinnych. Rekuperacja reguluje bowiem poziom wilgotności, dzięki czemu zapobiega osadzaniu skraplającej się pary wodnej, nawet w czasie przygotowywania posiłków czy brania gorących kąpieli. Systemy filtrów uniemożliwiają również dostawanie się do wnętrza budynku nieproszonych gości w postaci komarów, much oraz innego rodzaju insektów. Z kolei fakt, iż nie musimy otwierać okien, by wpuścić do domostwa świeże powietrze sprawia, że możemy całkowicie odciąć się od wszelkich odgłosów, które mogłyby zakłócić nasz spokój.

5. Wygodne sterowanie systemem

Dostępne obecnie na rynku systemy rekuperacji są wyposażone w panele sterowania, które pozwalają użytkownikom na bieżące zmienianie ustawień – dzięki temu bez żadnego problemu można dopasować tryb pracy wentylacji nie tylko do swoich indywidualnych potrzeb, ale również warunków, które w danym momencie panują w naszym domu. Jeżeli odczuwamy więc taką potrzebę, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmniejszyć lub zwiększyć intensywność wymiany powietrza.

Możliwość swobodnego kalibrowania instalacji jest czymś, o czym mogą pomarzyć właściciele klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Dlaczego? Otóż działanie drugiego systemu opiera się na naturalnej cyrkulacji powietrza – w dużym uproszczeniu, nagrzane powietrze wydostaje się z domu z pomocą przewodów wentylacyjnych, a powstające w ten sposób podciśnienie wywołuje napływanie świeżego i zimnego powietrza zewnętrznego. Niestety, ale cały proces jest mocno uzależniony od warunków atmosferycznych. Silny wiatr lub wysoka temperatura mogą zmniejszać wydajność wentylacji, przez co konieczne jest jej wspomaganie, np. poprzez otwieranie okien.

foot man - 5 powodów, dla których warto mieć rekuperator w domu
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz