Czym kierować się przy wyborze drzwi chłodniczych?

lodówki

Chłodnie oraz mroźnie to specjalistyczne przestrzenie, które służą do przechowywania rozmaitych produktów w niskich temperaturach. Aby pomieszczenia mogły jednak należycie spełnić swoją rolę, to powinny zostać odpowiednio zaprojektowane. Jednym z kluczowych elementów są dobrze dobrane drzwi chłodnicze, które uniemożliwiają przenikanie energii cieplnej do wnętrza chłodni, a przy okazji pozwalają na bezproblemowy dostęp do magazynowanych towarów. W niniejszym wpisie tłumaczymy, Czym kierować się przy wyborze drzwi chłodniczych.

Przed zakupem dokonaj dokładnych pomiarów

Drzwi chłodnicze to szczególny rodzaj stolarki wykorzystywany w pomieszczeniach, gdzie konieczne jest utrzymanie niskiej temperatury (tj. w granicach od 0 do +5°C). Zanim zdecydujesz się na konkretny model, najpierw powinieneś dokonać pomiarów poszczególnych elementów architektonicznych – mowa tutaj o m.in. otworze drzwiowym lub futrynie, jeżeli została już wcześniej zamontowana. Tylko dokładne wymiary pozwolą Ci na dobranie drzwi chłodniczych o odpowiednim rozmiarze, w znacznym stopniu ułatwiając późniejsze przeprowadzenie prac instalacyjnych.

Warto, abyś określił również pojemność komory chłodniczej. Dlaczego to tak ważne? Otóż dzięki znajomości tego parametru będziesz mógł określić, czy na Twoje potrzeby wystarczy gotowe rozwiązanie czy konieczne okaże się wykonanie drzwi na indywidualne zamówienie.

Z jakiego materiału wykonuje się drzwi chłodnicze?

Drzwi chłodnicze są tworzone z wielu różnych materiałów, jednak najpowszechniej spotykane modele składają się z płyty warstwowej wzbogaconej rdzeniem poliuretanowym (wkład odpowiada za tak pożądane parametry izolacyjności cieplnej). Taka konstrukcja jest następnie obijana obustronnie ocynkowaną blachą stalową, którą pokrywa się dodatkową warstwą ochronną tworzywa sztucznego lub lakieru poliestrowego. Dzięki temu gotowe drzwi chłodnicze są odporne na działanie korozji.

Grubość typowych drzwi chłodniczych waha się od 6 do 8 cm, z kolei drzwi mroźniczych od 10 do nawet 12 cm. Masywność stolarki w połączeniu z zastosowaniem dobrej jakości materiałów sprawia, że skrzydła cechują się nie tylko doskonałą izolacją termiczną, ale również sporą wytrzymałością na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne, jakich mogą doświadczyć w przestrzeni magazynowej.

Sposób otwierania – na jaki się zdecydować?

Mechanizm otwierania drzwi chłodniczych powinien być dopasowany zarówno do charakterystyki danego obiektu, jak też zwyczajów związanych z jego użytkowaniem. Domyślnym rozwiązaniem stosowanym w chłodniach oraz mroźniach są drzwi rozwierane, zarówno w wersji jednoskrzydłowej, jak i dwuskrzydłowej. Taki model jest stosunkowo prosty w montażu i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dostęp do przestrzeni chłodniczej jest potrzebny tylko okazjonalnie.

Jeżeli w danym miejscu panuje spory ruch, najlepszym wyborem okażą się drzwi wahadłowe. Są one skonstruowane w taki sposób, że ich skrzydło (lub skrzydła) otwiera się swobodnie w obie strony. Dzięki temu użytkownik nie jest zmuszony do każdorazowego zamykania za sobą drzwi, ponieważ samoczynnie wracają one do swojej pozycji wyjściowej. Ceną dużej funkcjonalności są niestety spore staraty energii, których w wielu przypadkach nie da zrekompensować się nawet dobrymi materiałami izolacyjnymi.

Troska o obniżenie energochłonności przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu użytkowania sprawia, że w chłodniach coraz częściej montuje się drzwi przesuwne. Stolarka z takim mechanizmem jest praktyczna, bezawaryjna i nie potrzebuje wolnej przestrzeni w czasie otwierania.

Czym są zamki chłodnicze?

Zatrzaśnięcie w chłodni lub mroźni może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, które w skrajnych przypadkach są w stanie doprowadzić nawet do śmierci. Właśnie z tego powodu w takich przestrzeniach konieczne jest zadbanie o dobór odpowiednich zamków. Szczególnie zalecamy model, który pozwala wydostać się uwięzionemu pracownikowi niezależnie od tego, czy drzwi zostały przypadkowo zatrzaśnięte czy też zamknięte od zewnątrz na klucz. Chociaż podobne wyposażenie jest obecnie standardem, to przed zakupem warto sprawdzić, czy zostało zamontowane lub można to zrobić we własnym zakresie.

foot man - Czym kierować się przy wyborze drzwi chłodniczych?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz