Które elementy pralki psują się najczęściej?

zepsuta pralka

Pralki są obecne w niemal każdym polskim gospodarstwie domowym. Ich częste użytkowanie, skomplikowana konstrukcja oraz duże przeciążenia występujące w czasie pracy sprawiają, że urządzenia są podatne na występowanie awarii. Większość z nich nie jest na szczęście poważna i może zostać naprawiona samodzielnie, jednak niektórymi usterkami powinni zająć się specjaliści. W niniejszym tekście przyglądniemy się najpowszechniejszym problemom pralek oraz tym podzespołom, które psują się najczęściej.

Najbardziej awaryjne części pralek

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale pralki to bardzo zaawansowane urządzenia, cechujące się skomplikowaną budową, zwłaszcza jeżeli mówimy o nowszych modelach, które posiadają dodatkowe funkcjonalności. Niektóre elementy pralek psują się jednak częściej niż pozostałe. Pierwsze miejsce pod względem awaryjności zajmują najprawdopodobniej elementy gumowe, które w wyniku uszkodzeń lub zużycia odpowiadają za wycieki wody.

Użytkownicy pralek często mają również problemy z zespołem piorącym (czyli bębnem, zbiornikiem i ułożyskowaniem), grzałką oraz pompą. To oczywiście nie wszystko – psuje się też, moduł sterowania oraz silnik, jednak takie wady są spotykane znacznie rzadziej.

Najczęściej spotykane problemy w pralkach

Awarie poszczególnych podzespołów nie będą widoczne gołym okiem, ale ich efekty wpłyną negatywnie na użytkowanie pralki lub całkowicie uniemożliwią zrobienie prania. Na szczęście poszczególne elementy konstrukcyjne nie są trudno dostępne – w naszej ofercie posiadamy wysokojakościowe części zamiennych do pralek czołowych producentów, takich jak m.in. Whirlpool czy Indesit.

Do najpowszechniejszy usterek w domowych pralkach zaliczamy:

  • wyciek wody – jeżeli z pralki w czasie jej pracy wylewa się woda, to winowajcą jest najprawdopodobniej uszkodzone łączniki gumowe, zanieczyszczony filtr lub zepsuta pompa. We wszystkich przypadkach konieczna jest wymiana niedziałających i zużytych podzespołów na nowe,
  • głośną pracę – większość dostępnych na rynku pralek nie pracuje bezgłośnie, jednak w niektórych przypadkach emitowany przez nie hałas może przekraczać wartości deklarowane przez producenta. Z doświadczenia wiemy, że przyczyną są z reguły wyrobione łożyska w bębnie. Zastąpienie wyeksploatowanej części na nową nie tylko wyeliminuje problem uciążliwych odgłosów, ale poprawi też wydajność pracy urządzenia,
  • brudne ubrania – cykl prania się już skończył, a odzież jest dalej brudna, albo nawet jeszcze mocniej zabrudzona niż przed wsadzeniem jej do bębna? Źródło problemu stanowią najczęściej zanieczyszczenia, które gromadzą się na uszczelkach. Osadzający się na tym elemencie brud może po prostu dostawać się do zespołu piorącego. Na szczęście pozbycie się tej usterki jest bardzo proste – wystarczy dokładnie wyczyścić uszczelkę lub ją wymienić,
  • brak wirowania bębna – jeżeli silnik pralki działa bez zarzutu, jednak bęben się nie kręci, to sprawcą problemu jest pewnie zerwany lub poluzowany pasek napędowy. Ten niepozorny element odpowiada za przekładanie ruchu z jednostki napędowej na bęben. Aby wszystko działało bez zarzutu, należy poprawić ułożenie paska, a w razie jego poważniejszego uszkodzenia wymienić na nowy.

Co zrobić, aby uniknąć awarii, czyli poradnik właściwego użytkowania pralki

Zepsuta pralka potrafi mocno dać się we znaki, szczególnie jeśli korzysta z niej na co dzień kilkuosobowa rodzina. Nie trzeba się jednak martwić na zapas, ponieważ można skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu powszechnych usterek. Podczas użytkowania pralek należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • przed umieszczeniem prania w bębnie warto sprawdzić wszystkie kieszenie,
  • nie wolno przeładowywać urządzenia i wrzucać do pralki więcej ubrań niż zaleca to producent,
  • nie zaleca się zbyt częstego używania pralki, ponieważ to najprostszy sposób, aby skrócić jej żywotność,
  • zaleca się stosowanie zmiękczaczy wody, ponieważ osadzający się kamień obniża wydajność urządzenia,
  • pralka powinna być odpowiednio ustawiona – chodzi przede wszystkim o stabilne podłoże oraz wypoziomowanie urządzenia,
  • dobrym pomysłem jest regularne czyszczenie poszczególnych elementów pralki, takich jak np. bęben czy podajnik proszku i płynu do prania.
foot man - Które elementy pralki psują się najczęściej?
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz