Rodzaje giętarek do rur

gietarka ct 368 - Rodzaje giętarek do rur

Na rynku obfituje różnorodność urządzeń, które umożliwiają nam sprawne wykonywanie wszelakich prac zarówno budowlanych jak i codziennych domowych napraw itp. Wśród tych urządzeń można wyróżnić giętarki, które wspomagają nasze codzienne prace w gięciu różnego rodzaju rur czy prętów. Giętarki są maszynami, które wykorzystywane są do zaginania rur pod odpowiednim kątem, a ich wykorzystanie można zauważyć przy rurach hydraulicznych, pneumatycznych oraz innych. Można również wykorzystać giętarki do zaginania profili. Występuje wiele rodzajów giętarek do rur, w tym między innymi giętarka dźwigniowa oraz giętarka kuszowa, które stanowią doskonałą pomoc w domu czy warsztatach.

Giętarka kuszowa

Giętarki kuszowe zaliczane są do narzędzi, które obsługujemy jedną ręką, a ich budowa opiera się o korpus, wewnątrz którego znajduje się zębatka z urządzeniem zapadkowym. Do tej bazy mocowana jest wymienna rama ze specjalnymi elementami oporowymi ślizgowymi, a także detal gnący zwany krzywką mający profil dopasowany do średnicy rury. Całe urządzeniu po kompletnym złożeniu przypomina w swoim wyglądzie kuszę, stąd zyskało takową nazwę. Znajdujący się wewnątrz urządzenia element gnący oparty jest na różnych konstrukcjach, można zatem znaleźć modele z tworzyw sztucznych lub bazujące na aluminium. Ten rodzaj giętarek jest doskonałym sposobem na gięcie rur miedzianych, wielowarstwowych, wykonanych ze stali miękkiej i nierdzewnej, a także stali cienkowarstwowej. Narzędzia te są niezwykle poręczne i wytrzymałe, dlatego też mogą służyć pomocą przez wiele lat.

Giętarka dźwigniowa

Giętarki dźwigniowe ręczne z kolei należą do narzędzi dwuręcznych – bowiem do obsługi musimy wykorzystać obie ręce – i doskonale nadają się do gięcia rur wykonanych z miękkiej miedzi o stosunkowo niewielkich średnicach – najczęściej od 1/4 do 3/8″. Budowa giętarki dźwigniowej tego rodzaju składa się zwykle z trzech krzywek o różnym promieniu gięcia w zależności od średnicy rury. Pozwalają one wykonać gięcia najczęściej trzech wymiarów rur o małym promieniu, a wszystko to za sprawą kompaktowej budowy. Pozwalają również dokładnie wyginać za pomocą znajdujące się w nich skali wymiarowej, która pokazuje także kąt gięcia. Stanowią idealne rozwiązanie dla techniki klimatyzacyjnej.

 

Giętarki dźwigniowe przeznaczone są do wykonywania gięć dwuręcznych w powietrzu, a długość ich dźwigni dobierana jest tak, aby siła gięcia wystarczała do wykonania precyzyjnego gięcia, przy małej sile ze strony operatora.  W zależności od tego jaką producent zastosował konstrukcję, giętarki dźwigniowe pozwalają wyginać rury pod kątem od 90-180°, o średnicach nie przekraczających  1/2″. Są one doskonałe do gięcia rur z miedzi, stali i stali nierdzewnej, a zastosowane w nich ślizgacze, minimalizują wysiłek osoby wykonującej gięcie.

Giętarka dźwigniowa stołowa

Istnieje jeszcze jeden rodzaj giętarek dźwigniowych – mianowicie stołowe, które stanowią wyjątkowo precyzyjne narzędzie gięcia ręcznego, które możemy wykorzystać w powietrzu, jak i w wygodnej formie – przymocowanej do stołu w imadle. Posiadają one standardowe dźwignie, które zakończone są gwintem – tak jak w przypadku ręcznych giętarek opisanych powyżej, do nich również dołączony jest segment gnący tzw. krzywka. Wszystkie giętarki stołowe, co do zasady stanowią narzędzia do gięcia szerokiego zakresu rozmaitych rur, które można nabyć w kompletach. Giętarki te pozwalają dokładnie wyginać rury do kąta 180°, można nimi giąć na zimno rury twarde, półtwarde oraz te miękkie z miedzi, a także cienkościenne do średnicy 22 mm i te znajdujące się w otulinie do 18 mm. Co więcej można nimi giąć rury miękkie gołe i w otulinie, a także te wykonane ze stali kwasoodpornej bez szwu do średnicy 22 mm.

foot man - Rodzaje giętarek do rur
Skontaktuj się z nami
POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kleszczowa 16; 02-485 Warszawa; wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000968776, NIP: 522-301-58-34, REGON: 147254784, wyokość kapitału akcyjnego spólki 50.000 zł.
Formularz